Baloların Kedi Leydisi Bölüm 2: Eski ve Yeni Alışkanlıklar

14 yaşından itibaren gittiği her baloda Balo Kraliçesi seçilen Piera 18'ine bastığında hayatının kendi güzelliğine ve verilen eğitime bağlı standart bir ilerlemesi olduğunu fark eder. 20'sine bastığında ise artık bu hayattan kurtulmak istediğini anlar. Her etkinlik sonrasında gizlice çıkar gözyaşları içinde ve özgürlüğünü dileyip durur. Bir gün evinin camının önünde atlamak üzere olan sarı bir kedi görür. Onu kurtarmak için atıldığı zaman çoktan kendisi de o kedi ile aşağı düşmeye başlar. Uyandığında ise kendini kediler ile anlayan ve konuşabilen bir leydinin bedeninde bulur. Artık bir amacı vardır: Geçmişten kalan alışkanlıklarını kırarak özgür olmayı başarmak.

Baloların Kedi Leydisi Bölüm 2: Eski ve Yeni Alışkanlıklar

Baloların Kedi Leydisi Bölüm 2: Eski ve Yeni Alışkanlıklar


Piera gözlerini açtığında etrafına baktı, zihninde nereye geldiğini sorgularken bedeni tanıdık bir yerdeymiş gibi yavaşça oturur konuma geldi. Ve direkt yatağın çaprazındaki makyaj masasında oturmuş ona bakan kızıl kediye döndü. Piera, ona sinirle bakan bu kediye ne tepki vereceğini bilmezken ağzından, “Günaydın, Şövalye Mas.” çıktı. Mas, “Sen benim leydim değilsin. Onun bedenindeki her hareketi ezbere bilirim. Bana hafızam kayıpta deme. Bu Si'nin uydurduğu bir olay. Hafıza kaybı yaşaman gereken zamanı da biliyorum. O ise senin iyi olduğuna inanmak istiyor. Sonuçta senin zarar görmen onun da acısı oluyor.” dedi.

Beden tedirgince güldü. Piera içinden, “Ne oluyor burada? Ben ne leydisiyim? Kimin leydisiyim? Buraya nasıl geldim? Ayrıca bedenim neden benim tepkilerimi vermiyor?” dedi.
Kedi esnedi ve kızın yanına gelmek için masadan yatağa atladı. Kızı kokladı, “Belki de ben yanıldım. Gerçekten hafızanı kaybettin belki de. Özür dilerim leydim. Sizi zorlamak istemedim. Size zarar veren bu şövalyeye ceza verin.” dedi. Piera içinden, “Hayır.” derken beden de kedinin başını okşayıp başını hayır anlamında salladı. Piera ortak verilen bu kararın rahatlığı ile nefes verirken içinden dışından da vermişti. İçinden, “Sonunda ortak bir karar verdik.” dedi ama kedi şaşkınca ona baktı, “Yanılmadım. Sen leydim değilsin. Kimsin sen? Ve ne demek istedin?” dedi.

Piera bedenin ona uyduğunu hissedince, “Benim adım Piera ve... Şu leydim dediğin kişinin bedeninde uyandım. Ve şey... Bedenin alışkanlıkları var. Şu ana kadarki tüm tavırlarım bu şekilde oluştu. İlk kez bedeni ben kontrol ediyorum.” dedi. Kedi anlamamış şekilde baktı, “Ne salakça bir söz?” dedi. Piera, “Nasıl açıklasam? Ben bir leydi değilim. Bir... Tür... Kraliçeyim.” dedi. Mas, “ Leydimin bedenine konmuş bir kraliçe misin?” dedi. Piera, “Aslında... Sarı arkadaşın kendini atarken... Onu... Kurtarmak... İçin atladım.” dedi.

Piera korkuyla gözlerini kapadı, Mas ise şaşkındı. Kısa bir sessizliğin ardından kendini topladı, “Bizden birini kendi evinde gördün yani? Peki, neydi dileğin? Geceni, sabahını, bedenini, evini, arkadaşlarını feda ettirecek kadar güçlü olan bu dilek neydi?” dedi. Piera’nın gözleri doldu, “Özgürlüğümü.” dedi. Mas sinirle, “Saçmalama. Kraliçe isen hep özgür olduğun anlamına gelir...” derken Piera, “Hayır, değildim. Onların istediği gibi biri oldum. Saçım, çevrem, sözlerim, hatta gözlerim. Her şeyim birileri tarafından yönetildi. Tacımı alırken bile kraliçe olduğum hatırlatıldı. Asla kendi başıma karar alamadım. Hayatım yıllarca birilerinin sözü ile geçti.” dedi. Ağlamaya başladı. Hıçkıra hıçkıra ağlıyordu. Tüm verdiği emekler aslında başkalarının isteği ile olmuştu. Eğitimi, yaşamı, kişiliği... Hepsi farklı insanların kararı ile olmuştu.
Mas şaşkınca ağlayan ruhsala baktı, leydisi aslında ölmüştü. Ve bu kraliçe olan kız yerini almıştı. İçinden, “Bir bakıma leydim de mükemmel olmak istiyordu. Bu sayede iki dilek gerçekleşti. Nro, senin kaç canın kaldı peki?” dedi. Kıza döndü, “Kedilerin dokuz canı olduğuna inanıyor musun?” dedi. Kız başını salladı.

Mas, “İyi o zaman. Şunu da bil. Nro, leydimin her dileğini yapmak ister. Muhtemelen Nro’nun bir canı daha gitti ve siz leydim ile o an karşı karşıya geldiniz. Ruhsalların, yani dileği olan kayıp ruhların, birleştiği yerde bir takas yaptınız. Peki, bu takasın bedeli ne oldu? İşte bunu hiç bilemeyeceğiz. Ancak seni eğitmem lazım. Eğer aniden kusursuz olursan aşırı göze batar. Kısaca seni eski alışkanlıklarından kurtaracağız. Ve dikkatli ol. Leydim bir kraliçe olmak istiyordu. Beden sana alışkanlıkların için izin verebilir. Sen ise ne olursa olsun sakına ona uyma. Bu çok zor biliyorum ama dene.” dedi. Piera, “Anlamadım. Yani kusursuz biri olmayı kesmemi mi istiyorsun ama ben bunun için eğitildim. Her şeyim ile buna bağlıyım anlayacağın.” dedi. Mas hırladı. Piera korku ile hafif geriledi. Beden mi vermişti o tepkiyi yoksa zihnimi bilmiyordu. Sıradaki ağzından çıkacak söz her şeyi belli edecekti. Ama tam ağzını açacakken Mas’in kulakları dikleşti ve koşarak kedilere özel olan kapıdan çıktı. Piera ise şaşkınca ve korkuyla arkasından baktı. Beden ve zihin araftaydı. Bu yüzden hareket edemiyordu. Korku ile düşünmeye çalıştı ama olmadı. Kollarını kendine sardı ve gözlerini kapadı.