Baloların Kedi Leydisi Bölüm 3: Kedilerce Eğitim

14 yaşından itibaren gittiği her baloda Balo Kraliçesi seçilen Piera 18'ine bastığında hayatının kendi güzelliğine ve verilen eğitime bağlı standart bir ilerlemesi olduğunu fark eder. 20'sine bastığında ise artık bu hayattan kurtulmak istediğini anlar. Her etkinlik sonrasında gizlice çıkar gözyaşları içinde ve özgürlüğünü dileyip durur. Bir gün evinin camının önünde atlamak üzere olan sarı bir kedi görür. Onu kurtarmak için atıldığı zaman çoktan kendisi de o kedi ile aşağı düşmeye başlar. Uyandığında ise kendini kediler ile anlayan ve konuşabilen bir leydinin bedeninde bulur. Artık bir amacı vardır: Geçmişten kalan alışkanlıklarını kırarak özgür olmayı başarmak.

Baloların Kedi Leydisi Bölüm 3: Kedilerce Eğitim

Bölüm 3 


Mas tedirgin bir şekilde yerde yatan Nro'ya baktı. Yavaş adımlar ile yanına yanaştı ve durdu, "Bu normal değil." dedi. Etrafına baktı ve dinledi. Kimsenin olmadığına emin olunca Nro'nun boynuna başını koydu ve ondan gelen sesleri dinledi. Hepsi Nro'nun uyuduğuna dair bir işaretti ama Mas hâlâ endişeleniyordu. Tanıdığı Nro leydisinin dibinde uyurdu, leydisinin kalp atışını dinlerdi. Bu yüzden Maas için bu olay bir sorunun belirtisiydi. Nro'nun bir sıkıntısı vardı. 

 Nro boynundan kalkan şey ile gözlerini açtı, Mas'i görünce rahatladı. Yukardan bakan kızıl kediye gülümsedi, "Güüüüünaaaydıııııınnnn! Mas'im." dedi. Mas kafasını iki yana salladı, Nro hafifçe kıkırdadı ama tedirgindi. Mas normalde bu söze kızardı ama sadece başını sallamıştı " Eeee, leydim nasıl?" dedi. Mas iç çekti, "Acaba onu kontrol etmek yerine neden yerde yatıyorsun? İstersen bunu açıkla bir." dedi. Nro hızlıca ayağa kalktı, "Şey... Aslında ben... Yani ben... Şeydi amacım... Yani... Anlatmak istediğim... Hani şey varya..." derken Mas, "Amacın bile yok. Bu kadar dikkatsizce bir uyku gereksiz bir can kaybına neden olabilirdi. Sende benim gibi leydini korumak istiyorsun, gereksiz şeyler yapma." dedi. Nro, Mas'in haklı olmasından dolayı sustu. Başını eğip leydisinin odasına doğru gitti. İçinden, "Her zaman haklı olmandan nefret ediyorum Mas. Bir gün nasıl bu kadar güçlü olduğunu çözeceğim ve o zaman bana hayran kalacaksın." dedi. 

Kendine sarılmış titreyen leydsini görünce, "Prensesim. Benim tatlı cadım. Neyin var? Ne oldu sana? Kabuslar mı gördün?" dedi. Yanına koştu, bacağına sürtündü. Leydisi bir elini ona uzatıp başını okşamaya başladı. Sonra kafasını kaldırıp iki eliyle kediyi kucağına aldı ve okşamaya başladı, "Korkuyorum. Neyi kaybettiğimi veya neyi kazandığımı bilmeden yaşamaya korkuyorum. Dileğimin olmamasından korkuyorum, ben gelecekten ve geçmişten korkuyorum." dedi. Nro, "Korkmana gerek yok ki dokuz canımın altısı hâlâ var. Mas'inde üç veya dört canı var. Biz bu canları senin için harcamaya ant içmiş varlıklarız. Kötü bir şey oldu: Hafızanı kaybettin. Ama iyi bir şey oldu: Hâlâ hayattasın ve bizim yanımızdasın. Tüm kabusları bizim dansımız ve neşemiz ile yeneceksin. Sonsuza kadar yanındayım çünkü." dedi, miyavladı. Leydisi güldü, gözyaşlarını sildi. Kedisine sarıldı, "Ben sizlerin leydisiyim. Beraber her şeyin üstünden geliriz." dedi. 

Piera bu ufak yatışmanın verdiği güç ile hazırlandı ve kediyi takip ederek balo salonuna gitti. Olabildiğince en kötü tarzda giyinmişti ama çevresine baktığı zaman bu en kötünün bile herkesi hayran bırakan bir giyim olduğunu fark etti. Merakla kediye sordu, "Nro çok mu kötü giyindim?" dedi. Kedi kıkırdadı, "Hayır, çok güzelsin. O kadar güzel olabileceğin aklıma bile gelmemişti. Sanki farklı birisin. Güzelliğinin farkında olan bir leydi gibisin. Ah, aklıma gelmişken bu sefer eğitmeninin ayağına daha az bas olur mu? Geçen baasa basa kırıyordun." ded. Piera kıkırdadı. Bu bilgi iyi olmuştu. Ayrıca bedenin ne yapacağını da bilmiyordu. İç çekti, "Umarım bana salmaz. Dans için nasıl berbat olunur bilmiyorum bile." dedi.

Balo salonunun çiçek işlemeli büyük kapısı açıldı, leydi ve kedi içeri girdi. Salonun orta yerinde bir hizmetli ile konuşan saçlarının aralarında beyazlık olan siyah saçlı birini gördü. Hizmetli leydiyi anında işaret edince adam arkasını döndü. Pİera şakınca ona baktı, yakışıklı birini görmeyi beklemiyordu. Bedende aynısını hissetmiş olmalı ki şaşkınlığı dışarıdan belli oluyordu. Oğlan yanlarına gelip selam verince kendini topladı. Oğlan, "Ben Kont Sega'nın oğlu Rair'ım tanıştığımıza memnun oldum. Bundan sonra size öğreten ben olacağım. Maalesef aile eğitmenimiz pek sabırlı bir değilmiş. Lütfen, affedin bizi." dedi. Piera, Nro'ya baktı, gülümsediğini gördü. Oğlana döndü, selam verdi, "Asıl affedilmesi gereken benim. Çok beceriksiz olduğum için sabrı taştı. Umarım sizle iken bunlar daha az olur." dedi. Oğlan, "Kara kedi şansı diyelim biz ona. Genelde siyah giyinişinizn etkisi sayalım. Bugün bir menekşe kadar güzelsiniz." dedi. Leydi, "Bu nazik sözleri söyleyen kişi de oldukça şık ve kara kedi gibi nazik." dedi. 

Riar söylediği lafa bu kadar hızlı cevap almayı beklemiyordu, duyduğundan daha az suskundu leydi. Nazik olduğu kadar hazır cevaptı, "Belki de şu hafıza kaybı olayı doğrufur. Eğer doğru ise onu elde ederek alacağım güce ulaşmam daha kolay olur." dedi içinden. Elini uzattı, "Bu dansı lütfeder misiniz, bu bilgisize?" dedi. Leydi gülümsedi, "Tabii ki. Böyle kabullenen bir yakışıklıya hayır diyemem." dedi. Elini tuttu, salonun ortasına doğru gittiler. Nro onlar oraya giderken kapının önünde Mas'i bekliyordu. Leydilerinin etrafında hep beraber dans ederlerdi. Tek dans etmek istemiyordu. Özellikle yeni eğitmen varken leydisine destek olmalıydılar. İçinden, "Mas neredesin? Sensiz dans edemediğimi biliyorsun. Eğer hemen gelirsen söz veriyorum, kasıtlı olarak kuyruğuna basmayı keseceğim her ne kadar seni sinir ederken eğlensem bile." dedi. Gözlerini kapadı, ona kadar saydı ve açtı. Önünden koşarak geçen Mas'i görünce arkasından koştu ve leydileri tam başlayacakken yanına geldiler.

Müziğin başlaması ile ayaklarının etrafında dans eden kedilerin hafif miyavlamalarını dinleyerek attığı adımlar ile dans etmeye başladı. Salonda bulunun birkaç hizmetli heyecan ile leydilerine baktı. İlk adımdan gelecekteki kontun ayağına basmamıştı. Kedilerine zarar vermemişti, duruşu kraliyetten gelen bir kraliçenin duruşu ile aynıydı. Gülümsemesindeki parlama bile büyülü bir etki yaratıyordu. Bir kere ağaçtan düşmüştü ve kafasını çarpmıştı. Doktorlar hafıza kaybı olabilir demişti fakat bu olaydan daha bir gün geçmesine rağmen leydileri mükemmeldi. Yan yana geldiler, içlerinden sarışın olan," Bu çok güzel. Dualarımız kabul olmuş. Leydimizin üzerindeki lanet kalkmış galiba. O cadı anası yüzünden gelen kalmamıştı başına. Gerçek bir kraliçe olması için dua etmeliyiz." dedi. Kızıl saçlı olan, "Kahrolası babasını da unutma. Kediler ile konuşuyor diye yapmadığı kalmadı. Leydim ne kadar alay alırsa alsın bu konuda onun şu anki hâline gelmesi bu kediler sayesinde oldu." dedi. Siyah saçlı olan, "Kont ve leydi umarım iyi anlaşır. Şu gülümseyişleri bile mükemell çünkü." dedi. Sonra hepsi kıkırdamaya başladı. Kısa saçlı olan, "Saçma konuşmayın. Onun laneti devam ediyor." dedi. Diğer üç kız ona sinirle baktı ve sustu. Az sayıda sarayda leydiye saygı duyan vardı ve bunlarda çoğunlukla uğraşmanın mantıksız olduğunun farkındaydı. Bu yüzden leydilerinin kraliçe olmasını ve kedilerin zarar görmemesi için çabalıyordu.

Piera sinirle hırlayan ikiliye göz ucu ile baktı. Mas bunu fark edince dans ederken leydiye, "Gene dedikodu çıkaracaklar. Sen ve şu yeni ile alakalı. Ama sen sadece bizi dinle, olduğumuz yerlere göre adım at. Asıl eğitmenin biziz." dedi. Nro, "Biz bu dansların leydi ve düküyüz." diye böbürlendi. Leydi kıkırdadı, oğlan merakla ona baktı. İçinden," Çok güzel gülüyor." dedi. Kıza gülümsedi, "Ne oldu?" dedi. Kız, "Bizle dans eden iki eğitmenim sohbetine güldüm." dedi. Oğlan içinden, "Kediler olmasa kesinlikle bu an kusursuz olurdu." dedi, kıza ise, "Bundan sonrakileri umarım ders bitince bizlere de anlatırsın." dedi. Kız, "Belki." dedi. Bundan sonra ise dans eğitimi bitene kadar ufak sohbetler sürdü.

Gece aniden gözlerini açtı ve ona bakan kızıl kedi ile dikleşti. Kızıl kedi, "Eğitim vakti. Sana leydimi öğreteceğim. O olmayı akşamları elimizdeki eşyaları ile öğreneceksin." dedi. Piera, "Peki bunun yararı ne olacak?" dedi. Kedi, "Eğer beden ile dah uyumlu olursan özgür bir kraliçe olursun. İki tarafta mutlu olur. Takip et beni. Vaktimiz oldukça az ve öğrenmen gereken koca bir ömür var." dedi. Piera ayağa kalktı, odadan çıktılar. Merdivenlerden aşağı indiler ve duvarlara gizlenmiş bir odaya girdiler. Piera lambayı yaktı, masaya oturdu. Mas zıplayarak masaya çıktı ve kurdela ile bağlanmış pembe defteri uzattı, "İlk olarak yazmaya başladığı yaştan başlayacağız. Her şeyini o zamanlar bu deftere yazardı. Çok hızlı dolduğu için iki defter daha var, ayrıca iki de çizim defteri ama sen ilk önce bu deftreri sindir. Gündoğmadan önce gelip alacağım seni ve üzülme beden buna alışık." dedi. Piera içinden, "Gece eğitimi alıyordu Mas ve diğerlerinden belki de. Daha iyi olmak adına aldığına göre bende tam tersi daha kötü olmak adına almalıyım." dedi . Okumaya başladı. Bedenin alışkan olduğu harfler olduğu için kolayca anlıyordu.

Gün doğmadan önce giren Mas ile hızlıca mumu söndürdü ve gizlice yukarı çıkıp yattı.