Baloların Kedi Leydisi Bölüm 4: Gözüken Değişim

14 yaşından itibaren gittiği her baloda Balo Kraliçesi seçilen Piera 18'ine bastığında hayatının kendi güzelliğine ve verilen eğitime bağlı standart bir ilerlemesi olduğunu fark eder. 20'sine bastığında ise artık bu hayattan kurtulmak istediğini anlar. Her etkinlik sonrasında gizlice çıkar gözyaşları içinde ve özgürlüğünü dileyip durur. Bir gün evinin camının önünde atlamak üzere olan sarı bir kedi görür. Onu kurtarmak için atıldığı zaman çoktan kendisi de o kedi ile aşağı düşmeye başlar. Uyandığında ise kendini kediler ile anlayan ve konuşabilen bir leydinin bedeninde bulur. Artık bir amacı vardır: Geçmişten kalan alışkanlıklarını kırarak özgür olmayı başarmak.

Baloların Kedi Leydisi Bölüm 4:  Gözüken Değişim

Bölüm 4: Gözüken Değişim

Anıları oldukça yavaş öğreniyordu Piera. Bedene ait anıların birkaçını görmeyi denemişti kitapları okurken ama kendi eski anıları da araya giriyordu. Sonunda okuduktan sonra zorlamanın işe yaramadığını fark etti. O güne ait herhangi bir nesne işini daha kolaylaştırıyordu. Fakat ruhunda bir boşluk oluşuyordu, bunun nedenini bir türlü anlamamıştı. Düşünmeyi de tercih etmiyordu. Çünkü bunu yaparken Mas yakalamıştı ve sert bir uyarı yemişti. Tüm bu olaylar sadece bir kaçgün içinde olmuştu. Nro'dan öğrendiğine göre tüm bunları günler onun için bir tatildi, asıl eğitim günü odasına giren hizmetliyle başlayacaktı.

Aniden açılan perde ile gözlerini açtı, arkası dönük duran hizmetçi, "Günaydın, leydim." dedi. Pİera ayağa kalkıp makyaj masasına oturdu, "Sana da günaydın." dedi. Hizmetli hemen yanına geldi ve taramaya başladı. Piera birkaç taramadan sonra hizmetlinin eline dokundu, hizmetli durdu. Piera arkasını döndü, " Bu kadar sert ve özenmeden tarayamazsın herhangi birinin saçını. Bu yaptığın hem o kişiyi sevmediğini hem de saça kaba davranman yüzünden saç küsüyor ve saç güzelliğini kaybediyor. O tarağı ver ve benim yerime buraya otur. Sana nasıl yapacağını göstereyim." dedi. Kız tiksinerek tarağı verdi, " Gerek yok. Siz çok istiyorsanız kendi saçınızı tarayın." dedi. Piera omuz silkti ve tarağı aldı. Taramaya başladı, "Sana bir kraliyet saçı vaad ettim ve sen red ettin. Tüm saç sanatçıları bilir ki eğer saça istediği ilgiyi ve duyguyu vermezsen bu saç sana küser ve çirkinleşir. Şimdi gidebilirsin. Kendi başıma hazırlanırım. Ben dışarı çıkınca ne dediğimi anlayacksın." dedi. Hizmetli güldü, "Peki, beklerim. Ağlayarak çağırma beni." dedi. Kapının yanına kadar gülerek gitti, kapıyı sertçe kapattı. 

Piera alaycı bir gülümseme takındı, "Hâlâ eski anılarım yanımda ve aldığım kraliyet eğitimini ezbere hatırlıyorum. Bakalım, aşağılanmak gizli bir güzellik ile nasıl olacak?" dedi. Tararken bir yandan da çekmeceleri açtı, elindekileri göz gezdirdi. Taraması bitince dolaba baktı. Kafasında bir konsept yaptı ve hazırlanmaya başladı.

Çalan gong sesi ile hizmetli kıkırdadı, "Şimdi çağırır beni." dedi. Kapı açılma sesi duyunca aşağılayan bir gülümseme ile kapıya döndü ve gülüşü yavaşça solarak bir şaşkınlık ifadesi aldı. Leydi yüzündeki tatlı tebessüm ile, "Çekil önümden." dedi. Hizmetli başını eğerek çekildi. İçinden, "Onca zaman bizden bunu mu saklıyordu, yoksa kaybettiği hafızası yüzünden asıl olması gereken kişilik mi çıktı?" dedi. Yavaşça kafasını kaldırdı ve saçları dikkatini çekti. Hafif dalgalı saçlar topuzdan dağınık bir şekilde çıkmasına rağmen elbiseye takılara son derece güzel gözüküyordu. Ağzı şaşkınca açıldı ve utandı, büyük bir teklifi red etmişti kendi ağzı ile.

Eğitim ayrılan oda sarayın bahçeye açılan bölümdeydi. Kendi odası ise sarayın öbür ucundaydı. Tüm yol boyunca pek çok hizmetçi onu görecekti ve bunun dedikodusu ile ya o ya da hizmetlisi iyice tanınacaktı ama eğer hizmetlisi olursa daha hızlı bir düşüş ve aşağılama yaşardı hizmetli.İçinden güldü, "Eski anılarım gidene kadar onları eğitebilirim aslında. Sonuçta yıllarca kraliçe olmak adına saf bir eğitim aldım. Klasiklerin tüm özünü biliyorum." dedi.

Kapının önünde bekleyen Nro ve Mas, leydilerini görünce şaşırdılar. Bunu beklemiyorlardı. Mas içinden, "Bu aptal kız bedenin isteğine uyuyor. Ne yapmak için uyuyor ki?" dedi sinirle. Nro ise parlayan gözleri ile, "Leydim parlıyor." dedi. Leydisi güldü, "Benim sarı meleğim, bugün Güneş ben miyim?" dedi. Onu okşadı. Nro, "Eveeet." dedi. Leydisi, "O zaman hadi içeri girelim." dedi. Mas yavaşça patisiyle iki kere vurdu ve kapı yavaşça açıldı.

Tüm eğitmenler kapıya döndü, şaşkınca eğitecekleri kızdaki değişime baktılar. Sadece birkaç gün geçmesine rağmen karşılarına bir kraliçe çıkmıştı. Aralarında fısıldaşmalar başlamıştı. Hepsi verecekleri eğitimde bir şeylerin değişeceğini hissediyorlardı. Bu yüzden hızlıca bir karar aldılar ve ufak bir deneme yapmaya karar verdiler.

Giyinim ve tasarım ile ilgilenenler arasında en saygın olanlarından biri leydinin yanına gitti, "Hizmetlin oldukça bilgili gibi duruyor." dedi. Leydi gülümsedi, "Maalesef kendi bilgim ile hazırlandım, mösyö." dedi. Adam güldü, "Dil bilginizde var yani." dedi. Leydi, "Sesinizden hangi ülkeden ve yerinden olduğunuzu rahatça anlarım normalde ama biraz paslandım bu konuda. Pekiştirmek şart tabii." dedi. Adam şaşkınca kıkırdadı ve bilgisinin kendine denk olabilmesinden korkarak, "Bu parlak mavi kumaş?" dedi. Leydi, "Bu konuda sizden öğreneceğim çok şey var. Giymeyi bilirim ama kullanmayı acı bir şekilde bilmem." dedi. Adam rahatladı, "Bu kumaş oldukça enderdir. Size derslerde getirdiğim elbiseler ile bol bol bilgi veririm." dedi. Selam verip diğerlerinin yanına gitti. Adam alınan bilgi oldukça hızlı yayıldı ve kısa sürede eğitimleri hakkında bir karar verdiler. Ufak bir bilgi bile eğitim için önemli idi. 

Balonun geri kalanında sohbetler oldukça dostça geçti, kedilere yavaşça bir saygı oluşmaya başlamasını sağlayan ufak hareketleri ile leydinin gerçek bir kraliyet ailesi üyesi olacağına inanmaya hazırdılar.  Bazıları eğitim esnasını beklerken bazıları tek bir adım bekliyordu. Ve tüm bunları sağlayan ise tatil sayesinde kendi içinde saklamaktan vazgeçen leydiydi.