Görünce Şok Olacağınız Japon Yazarların Anime Uyarlamaları!

Yazarlardan esinlenilen anime karakterlerini sizler için derledik.

1. Dazai Osamu

Dazai Osamu

Dazai Osamu Japon edebiyatında eserleri önemli bir yere sahip olan bir yazardır. Animede en önemli eserlerinden biri olan "İnsanlığımı Yitirirken" adlı kitabına gönderme olarak "Artık İnsan Değil" yeteneğine sahiptir.

Yazarın Gerçek Resmi:


2. Akutagawa Ryunosuke

Akutagawa Ryunosuke

Akutagawa Ryunosuke Japon edebiyatında "Japon kısa hikayeciliğinin babası" lakabını almıştır. Eserleri japon edebiyatında çok önemli bir yere sahiptir ve aynı zamanda japon edebiyatının en önemli ödüllerinden biri olan "Akutagawa Ödülü"de onun ismini taşımaktadır. Animede en önemli eserlerinden biri olan "Rashomon" a gönderme olarak "Rashomon" yeteneğine sahiptir.

Yazarın Gerçek Resmi:

3. Chuuya Nakahara

Chuuya Nakahara

Chuuya Nakahara ünlü bir japon şairidir. Japon şiirinde önde gelenlerdendir.Tamamen kendine özgü farklı bir şiir türü keşf etmiştir. 30lu yaşlarında ölmesine rağmen 350+ şiir yazdığı düşünülüyor. Chuuyanın yeteneği olan "Kirli Hüzün İçin"de en meşhur şiirlerinden biridir.

Yazarın gerçek resmi:


4. Nakajima Atsushi

Nakajima Atsushi

Nakajima Atsushi pek meşhur olmayan bir japon yazardır. Her ne kadar pek bilinmeyen bir yazar olsada "the moon over the mountain" kitabı bilinen ve sevilen bir eserdir. Animedede bu eserine gönderme olarak "ay ışığı altındaki canavar" yeteneğine sahiptir. Atsushi hakkında pek bilgi bulunmamaktadır. Belkide yazar bu kıymeti çok bilinmeyen değerli yazarın hatrına atsushiyi serinin baş karakteri yapmıştır?

Yazarın gerçek resmi:


5. Kunikida Doppo

Kunikida Doppo

Kunikida Doppo japon romancılığının en önemli mucitlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ünlü bir roman ve romantik şiir yazarıydı. Animedeki yeteneği "Doppo Şairi"de onun şiir konusundada ne kadar yetenekli bir şair olduğunada gönderme olarak yapılmıştır.

Yazarın gerçek resmi:


6. Edogawa Ranpo

Edogawa Ranpo

Ranponun gerçek ismi Tar Hiraidir. Edogawa Ranpo japon edebiyatının gizem kurgusu değince ilk akla gelen isim olmakla birlikte japonların edgar allan poesi olarakta anılır. Hatta Tarın takma ismi olan "Edogawa Ranpo" ranpoya edgar allan poenin isminden esinlenerek verilmiştir. Ranpo poenin en büyük hayranlarından biridir ve gizeme onun eserlerini okuyarak başladığı düşünülmektedir. Animedede poenin ranpoyu rakibi olarak görmesi ve mangadada ona hayranlık duyması buna ironi olarak yapıldığını düşünüyorum.

Yazarın gerçek resmi:

Önerilen: 10 Trap Anime Karakteri!

7. Mori Ougai

Mori Ougai

Mori Rentarou kalem adıyla Mori Ougai. Japon imparatorluk ordusu generali, halkın kahramanı,çok küçük yaşlarda tıp lisansı alan bir deha aynı zamanda bir yazardır. Mori Ougai Alman halk edebiyatını japon halkına tanıtarak japon edebiyatının gelişmesini sağlamış aynı zamanda batı şiir sanatını eserlerine yansıtarak japonlarda bunu ilk kez kullanmış olan kişidir. 

Yazarın gerçek resmi:


8. Fyodor Dostoyevski

Fyodor Dostoyevski

Dostoyevski, Rus Edebiyatının en iyi yazarı, dünya klasiklerindede eserleri başlarda yer alan ve nerdeyse herkes tarafından bilinen bir yazardır.

YN: Burda fyodordan bahs etmeye paragraflar anca yeter bu yüzden kısa kesmek zorunda kaldım.

Yazarın Gerçek Resmi:


9. Akiko Yosano

Akiko Yosano

Yosano Akiko japon edebiyatında ünlü bir yazar ve şairdi. Japonlarda feministliğin öncüsü olarak bilinirdi. Hayatı boyunca 20.000-50.000 arası şiir yazdığı düşünülüyor. Yeteneği "ölümsüzlük" te şiirlerinden biridir.

Yazarın Gerçek Resmi:

Anime İzlemek İçin: Anizm.TV

10. Tanizaki Junichiro

Tanizaki Junichiro

Tanizaki, Natsume Sosekiden*  sonra japon edebiyatının en popüler yazarıydı. Bir çok eser vermişti. Bunlardan en meşhurları "Naomi" ve "Nazlı Kar" dı. Nazlı Kar eseri türkiyede en çok okunan japon klasiği olmakla beraber Tanizaki Junichiro türkiyede en çok bilinen japon yazardır. Aynı zamanda yeteneği "Hafif Kar" bu esere gönderme olmakla birlikte kardeşi naomide bir diğer eseri olan "Naomi"ye göndermedir. Anime içinde naominin abisine yaptığı ahlak dışı (sapıkça) davranışlarda bulunmasının nedeni ise tanizakinin eserlerinde genellikle cinsellik ve erotik takıntılara yer vermesi olduğunu düşünüyorum.

Yazarın Gerçek Resmi:


OKUMAYA DEVAM ET

Seslendirenleri (Seiyuusu) Kadın Olan 10 Anime Erkeği!