Heavenly Jewel Change Noveli Tanıtımı

Ömrü boyunca çöp muamelesi görmüş Zhou Weiqing in güçlenip önündeki engelleri kaldırmasını anlatan bir hikaye.

Heavenly Jewel Change Noveli Tanıtımı

Ana Karakter ; Zhou Weiqing


İnternette webnovel adı verilen kitaplar vardır. Bu kitaplar yani ingilizce adıyla noveller ana karakterlerin webnovellerinde yetişim adı altında ya da farklı şekillerde  güçlenmesini ya da güçlü bir karakterin kendi sorunlarını çözmesini anlatıyor. Bizim bu novel için değineceğimiz nokta ‘‘Yetişim’’dir.

Yetişim dediğimiz şey gerek vücudun sınırlarını yok edip çelikten güçlü ve elmastan daha sağlam hale getirmek, gerek ruhunla  birlikte; iradeni benliğini, ve zihnini güçlendirmektir. Yetişimin kendine has kuralları vardır. Seviyelere ayrılır ve her seviyenin de kendi altında bölümleri vardır.

Örneğin ‘’Heavenly Jewel Change’’ serisi de kurallara ve seviyelere ayrılır. Her insan kişisel bir Güç Cevheri'ne sahiptir. Bu güç uyandığı zaman ya Elementsel Cevher ya da Fiziksel Cevher olabilir. Onlar, güç bileziği gibi kişinin sağ ve sol bileklerini çevreler. Cennetsel Cevherler ise ikiz doğan gibidirler.

Aynı insanda hem Elementsel hem de Fiziksel Cevher uyandığı zaman, bu Cennetsel Cevher olarak bilinir. Elementsel Cevherler'e sahip insanlar Elementsel Cevher Ustası, Fiziksel Cevherler'e sahip insanlar Fiziksel Cevher Ustası; Cennetsel Cevherler'e sahip olanlar da haliyle Cennetsel Cevher Ustası olarak biliniyor.

Cennetsel Cevher Ustaları'nın en yüksek seviyelilerinin 12 çift Cevheri vardır. Onların eğitim aşamaları, Cennetsel Cevher'in 12 Değişkeni olarak bilinmekte. Bizim bu serideki ana kahramanımız, bir çift Cennetsel Cevher'e sahip bir okçudur.


Cennetsel Enerji Hiyerarşisi: Cennetsel Jing Enerjisi < Cennetsel Tanrı(Shen) Enerjisi < Cennetsel Xu Enerjisi < Cennetsel Dao (Yol) Enerjisi. Her enerji türü kendi içinde 12 seviyeye ayrılıyor.

Cevherlerin Güç Sıralaması: Sıradan Cevher Ustaları'nın cevher güçleri 9 aşamalı. Cennetsel Cevher Ustaları'nın cevher güçleri 12 aşamalı.

*1-3 Cevher =====> Shi Aşaması.

*4-6 Cevher =====> Zun Aşaması.

*7-9 Cevher =====> Zong Aşaması.

*10-12 Cevher ======> Di Huang Aşaması (Buna şu sıralar Tanrı Aşaması da deniyor).

Her Alemdeki en alt sayı düşük, ortadaki orta ve en büyük sayı yüksek seviye olarak kabul ediliyor. Örneğin 1 Cevher Düşük Seviye Shi Aşaması, 2 Cevher Orta Seviye Shi Aşaması, 3 Cevher Yüksek Seviye Shi Aşaması.


Hikâyenin konusu ise şu şekilde:


Zhou Weiqing hıyarı babası ülkenin en güçlü yetişimcisi olmasına rağmen 14 yaşına kadar cevherlerini uyandıramayınca diğer insanlar tarafından çöp (bu kelime yetişim serilerinde kişinin suçu olmasa da güçsüz olduğu için aşağılamak için kullanılır) olarak anılmasıyla başlıyor.
Tabii bizim Zhou bunları hiç takmıyor taksa bile adamın müthiş bir felsefesi var, ‘‘Sadakatsizlik birini zeki yapar,hilekarlık kalbi çalar; kız toplamak yaşlanmayı önler, flört etmek stresi azaltır. ’’ Ben bu yazıdan sonra seriye bağlanmıştım bir de 40-50 bölümler arası bir söz daha vardı onu atarsam spoiler olur o yüzden şimdilik bununla yetinin.
Seri ilk başta güzel başlıyor lay lay lom şeklinde ilerliyor ama kendisine en yakın olması  gereken  kişi tarafından neredeyse öldürüldükten sonra siyah bir cevher tarafından hayatı kurtarılıyor. Cevherin yararları bu şekilde bitmiyor. Bu cevher aslında onu ilerde çöp olmaktan kurtarıp kendi  dünyasının en güçlü insanı haline getirecektir. Tabii bizim ana karakterin  başta bununla alakalı en ufak bir fikri bile yok.


Benim yorumum:


İlk başlarda Zhou kardeşimiz bana aşırı derecede korkak, biraz gerizekâlı ve rahatına  düşkün birisi gibi gelmişti ama hikaye ilerledikçe hayatının hiç ve rahat geçmediğini babasının onu güçlendirmek için ağzına sıçtığını fark ettim. Mallığı da bölüm ilerledikçe yavaş yavaş geçmiyor bir bölümde tamamen değişiyor ana karakterin karakteri.  Ana karakter daha desturlu, dikkatli ve kafa olarak daha rahat bir hale geliyor.
Seride çok eşlilik olduğunu söyleyeyim ve kadınlarının hepsinin kalbini tek tek bana çok eğlenceli gelen yollarla çalıp onlarla birlikte oluyor. Bu hikâyeyi okuyacaksanız sabırlı olun çünkü hikaye aslında ilerledikçe güzelleşiyor.
Son olarak da ilk yazımı okuduğunuz için hepinize  teşekkür  ederim.