The Witcher 3: Wild Hunt - 3 Farklı Son ve Bazı Ufak Tüyolar!

2015 Yılında Oyun Camiasına Giriş Yapan The Witcher 3 Wild Hunt'da Sonlara mı Yaklaştınız? Ne Yapacağını Bilmiyor musunuz? O zaman Hemen Gel, Oku ve Öğren! Ayrıca Birkaç Önemli İp Ucu da Bulabilirsiniz! Unutmayınız ki tüm görevleri kapsamamaktadır bu yazı.

The Witcher 3: Wild Hunt - 3 Farklı Son ve Bazı Ufak Tüyolar!

The Witcher 3: Wild Hunt - 3 Farklı Son! ve Bazı Ufak Tüyolar!


2015 Yılında Oyun Camiasına Giriş Yapan The Witcher 3 Wild Hunt'da Sonlara mı Yaklaştınız? Ne Yapacağını Bilmiyor musunuz? O zaman Hemen Gel, Oku ve Öğren! Ayrıca Birkaç Önemli İp Ucu da Bulabilirsiniz! Unutmayınız ki tüm görevleri kapsamamaktadır bu yazı.
The Witcher 3: Wild Hunt, CD Projekt RED tarafından geliştirilen, Warner Bros. Interactive Entertainment tarafından Kuzey Amerika'da, Namco Bandai Games tarafından ise Avrupa'da yayımcılığı yapılan üçüncü şahıs nişancı türü rol yapma oyunudur. Oyuncunun verdiği kararlara göre oyun toplam 36 farklı şekilde değişiyor. Oyun 19 Mayıs 2015'te yayınlanmıştır. The Witcher 3:Wild Hunt'ın mapi Gta 5'in mapinden tam 1.5 kat daha büyüktür! Yayınlandıktan altı hafta sonra 6 milyondan fazla kopya satmıştır. 250'den fazla site tarafından yılın oyunu seçilmiştir. Ayrıca Türkçe dil desteğide bulunmaktadır!

Yaklaşık 50 saatlik bir oynanış süresi bulunan The Witcher 3'ün konusu ise; 2. oyunun sonundan 6 ay sonrasında başlamaktadır. Gerald sonunda hafızasını geri kazanıyor. İlk amacı eski aşkı Yennefer'ı ardından kızı gibi gördüğü Siri'yi bulmaktır. Yennifer'i kolayca bulabiliyoruz peki ya Ciri'yi? Siri'yi bulmak için büyük bir maceraya atılan Gerald hangi güçlüklerle karşılaşacak?

4Z9Cok


Küçük Bir Öneri: Hiçbir Sahneyi Geçmeyiniz! Ben öle hatalar yaptım bazen ve birsürü konuşmayı kaçırdım!

Öncelikle bahsetmek istediğim konu bazı küçük yan görevler. Bildiğiniz üzere köylere gidince afişlerin asılı olduğu bir pano oluyor. Unutmayın ki o panodan sadece kontrat almıyorsunuz. Ayrıca mapinizi de güncellemiş oluyorsunuz. Mapinizde olan rehine kurtarma, terkedilmiş köy, gizli hazine gibi işaretlere zaman ayırmanızı öneriyorum. Sadece ana görevden ilerleyerek ve kontratların bir kısmını yaparak kesinlikle oyunu bitiremessiniz. Unutmayın ki oyun içinde görevler için önerilen seviyeler yazmakta ancak o sadece minimumu kapsamakta. Eğer rahatça yapmak istiyorsanız kesinlikle daha güçlü olmalısınız. Bir bölgeden diğer bölgeye geçmeden önce bulunduğunuz bölgede kesinlikle ufak bir 'temizlik' yapmanızı öneriyorum.

WyMZXq

Ana görevler yaptıkça eşya görevleride açılacaktır.

Örnek: Kanlı Baron Görevi sırasında Ekipman Avı: Kurt Okulu Teçhizatı. Teçhizat görevlerini yapmanızı öneriyorum çünkü hem itemleri bulmanız zor değil hemde güçlü itemler genel olarak. Ayrıca o teçhizatları ararken sadece teçhizat değil, para, yeteneklerinizi geliştirmenize yarayacak eşyalarda buluyorsunuz.

Tabiki sadece önemli olan ekipmanlar değil. Sakın unutmayın bu oyundaki en önemli eşyalardan biriside iksirlerdir! Bazı canavarlara fazladan hasar vermek için özel iksirler vardır.


Görselde ki kısımdan canavaların güçsüzlüklerini öğrenerek daha rahat bir şekilde onları öldürebilirsiniz. Tabiki oyun sırasında bol bol aperatif (aperitif) almayı unutmayınız, en azından Novigrad görevlerinin olduğu kısıma kadar. İksirler kadar önemli olan bir diğer şey ise kılıç yağlarıdır. Savaşırken kılıç yağlarını kullanmanız size zaferi getirebilir.

Kanlı Baron görevinde oğluyla alakalı bir görev bulunmakta. Eğer oğlunun huzura ermesini isterseniz görev oldukça uzuyor! Ancak benim size önerim ruhunu huzura erdimeniz tarafındadır :D

Novigrad'a gittiğiniz zaman genel olarak dövüşler, savaşlar önceki görevlere kıyasla oldukça az. Ayrıca sonunda sandıklardan buluduğunuz altınları normal parayı çevirebileceğiniz bir satıcı bulunuyor. İlk gittiğiniz zaman o satıcıyı bulunca otomatik olarak zenginleşeceksiniz zaten :D Ayrıca Novigrad'da sakın aperatif satın almayın! Girebildiğiniz tüm evlere girerek sandıkları karıştırın. Neredeyse hepsinden aperatif çıkıyor zaten. Savaş sahneleri içinde endişelenmenize kesinlikle gerek yok. Eğer Novigrad'da gitmeden önce Velen'de veya herhangi bir alanı lootlarsanız rahatça Novigrad görevlerini yapabiliyorsunuz.


aZICeC

Şimdi gelelim Ya Hep Ya Hiç görevine. Evet o LANETLİ görev.

Eğer özel ayar yapmadıysanız MİNİCİK FARELERDEN TEK YEDİĞİNİZ görev :D Ben yaklaşık olarak 1 saatlik bir uğraştan sonra googleye danışma fikri almıştım. Araştırdığıma göre Triss ile yan yana gezerken sıkıntı olmuyormuş ancak ben beceremedim ve ayarlardan düşmanların seviyelerini ayarlayabildiğimiz bir alan olduğunu öğrendim. Oradan eşit seviyeye alarak kolayca geçebiliyorsunuz :)

Hatırladığım kadarıyla Ya Hep Ya Hiç görevi Novigrad'ın son göreviydi. Ardından Skelinge mapine geçiş yapıyorsunuz. Unutmayınız ki Skelinge geçiş yaparken 1000 altın ödemeniz gerekiyor. Yani paranızı idareli kullanın :D

Skelinge geçiş yaptığınızda ise en yakın satıcıdan map alabiliyorsunuz. Eğer mapi alırsanız aldığınız bölgenin ışınlanma tabelası mapinizde gözüküyor yani direk olarak oraya geçiş yapabiliyorsunuz. Kesinlikle o küçük mapleri alınız. Skelinge hem dağlık bir bölge hemde oldukça büyük. Sadece at sırtında gidebileceğiniz bir alan değil. Birazcık paranıza kıyınız :D

Finale yaklaşırken görevler oldukça zorlaşacak. Özellikle finalde birsürü düşmanla savaşmak zorunda kalacaksınız.


Bu görselde gördüğünüz karakter geliştirme alanınızı güzelce ayarlamınız öneririm. Göreseldeki ayar fazla yüksek seviye gerektiriyor. Büyük ihtimalle bir çoğunuz +35 seviyeyi göremicek bile finale kadar. Benim önerim saldırı gücü ve işaret şiddetine yönelmenizdir. Ayrıca işaretlerden oyunun en başlarında Axii'yi geliştirmenizdir. Axii'yi geliştiriğiniz zaman diyaloglarda karşınızdakini kandırarak dövüşlerden kaçınabiliyorsunuz ve kolayca hemen ilerliyorsunuz. Ardından ise güçlenmek açısından İgni'yi geliştirmenizi öneririm. İgni en yüksek hasarı olan bir ateş işaretidir.  Ardından ise Yrden işaretini öneriyorum. Yrden işareti yere bir sembol çizer. O sembol bir süreliğine orada bulunur ve eğer keseceğiniz düşman o sembolin içinde ise alacağı hasar sizin geliştirmenize bağlı bir şekilde artacaktır.


Şimdii gelelim finallere. Evet finaller çünkü oyunun tam olarak 3 adet sonu bulunmktadır! (SPOİLER VE NASIL YAPACAĞINIZI İÇERMEKTEDİR)

1. Son: Siri Ölüyor!

Blood on the Battlefield(Savaş Alanında Kan) görevinde imparatorun yanına gittiğinizde parayı kabul ediniz.

Savaş sırasında Ciri'yi rahatlatmak adına 'Sakin ol her konuda iyi olmak zorunda değilsin' diyin.Ardından görevin son kısmında Ciri'yide yanınızda götürerek parayı kabul etmeniz gerekiyor.

The Child of the Elder Blood(Kadim Kanın Çocuğu) görevinde Ciri'ye 'Sakinleş' diyin.
The Child of the Elder Blood(Kadim Kanın Çocuğu) görevinin sonunda Ciri, Skjall’ın mezarına gitmek istediğinde buna ayıracak vaktinizin olmadığını söyleyin. 2. Son: Siri İmparatoriçe Oluyor!

Blood on the Battlefield(Savaş Alanında Kan) görevinde Ciri'yi imparatora götürün.

Nilfgaard’ın savaşı kazanmasını sağlayın.

An Eye for an Eye, A Deadly Plot ve Redania’s Most Wanted(Ölümcül plan ve Redenya'nın en çok arananı) Adlı yan görevleri tamamlayın.

Blindingly Obvious(Çeviremedim) adlı ana görevde Dijikstra’ya Ciri hakkında bilgi verin ve yan görev olan 'Reason of State'(çeviremedim) yan görevini açın. Ve Reason of State görevinin sonunda Vernon Roche’un tarafında yer alın.

Blood on the Battlefield(Savaş Alanında Kan) görevinde Ciri’yi rahatlatın. 
Blood on the Battlefield(Savaş Alanında kan) görevinde imparatorun yanına gittiğinizde parayı reddedin.
Final Preparations(Son Hazırlık) görevinde Ciri’yi Lodge of Sorceresses ile kendi başına konuşmak cesaretlendirin.
The Child of the Elder Blood(Kadim Kanın Çocuğu) görevinde Ciri’yi sakinleştirmek için Go For İt(Göreyim Seni) seçeneğini seçin.
The Child of the Elder Blood(Kadim Kanın Çocuğu) görevinin sonunda Ciri, Skjall’ın mezarına gitmek istediğinde onunla gidin.3. Son: Ciri Bir Witcher Oluyor! (Ben bu sonu yapmıştım)

Blood on the Battlefield(Savaş Alanında Kan) görevinde Ciri, Bald Mountain’a gitmek istediğinde imparatora götürmeme seçeneğini seçin.(Eğer yanlışıkla götürürseniz bile parayı reddederek ve az sonra sayacağım şeyleri yaparak witcher yapabilirsiniz)

Blood on the Battlefield(Savaş Alanında Kan) görevinde moralini yülseltecek bir şey biliyorum diyin ve kartopu savaşı yapın.
Final Preparations(Son Hazırlıklar) görevinde Lodge of Sorceresses ile kendi başına konuşmak için cesaretlendirin.
The Child of the Elder Blood(Kadim Kanın Çocuğu) görevinde Ciri’yi sakinleştirmek için Go For İt(Göreyim Seni) seçeneğini seçin.
The Child of the Elder Blood(Kadim Kanın Çocuğu) görevinde Ciri, Skjall’ın mezarına gitmek istediğinde onunla gidin.
!!!!!!Uyarı!!!!!!!! Bir Son Yapmak İstediğinizde Konuşma Seçeneklerinde(yan görev açma seçenekleri dışında) eğer yanlışıkla hata yaparsanız direk olarak bir sona ulaşmıyor. Bir sonu yapmak için bildiğim kadarıyla en azından 2 veya 3 şeyi yapmanız gerekiyor. Yani yanlışıkla basarsanız korkunuz olmasın :D

70zJGw

Şimdi ise sıra aşk hayatında :D Yennefer'i ve Triss'i seçebildiğimiz gibi geçici olarak bazı yan karakterleride seçebiliyoruz. Bazı seçimlerimiz oyununun gidişatını etkilerken bazıları sadece gelip geçicidir.


Triss Merigold

b1nAE0
Eğer Triss ile cinsel bir şeyler yaşamak istiyorsanız öncelikle 2 adet görevi tamamlamanız gerekiyor

Radovid İçin Bir İyilik
Ölüm Kalım Meselesi
Ölüm Kalım Meselesi görevinde katıldığınız maskeli baloda, Labirent Bahçeye girdikten sonra Triss'i öpmelisiniz. 'Ya Şimdi Ya Hiç' görevine geçtiğinizde, büyücülerin tekneye ulaşmasını sağlayın. Görevin sonunda Triss, diğer büyücüler ile Kovir'e gitmeye karar verecektir. Limanda Triss ile konuşurken "Benimle Kal"seçeneğini seçerseniz Triss önce tekneye biner, sonra geri döner. Daha sonra deniz fenerinde ilişkiye girersiniz.

Eğer bu seçenekleri seçerseniz ve oyunun geri kalanında başka bir bayan ile fingirdeşmesseniz Tris ile Kovir'de mutlu bir hayat yaşarsısız :D


Yennefer

AFZrEj
Oyunda Yennefer ile 2 kere sevişebiliyorsunuz.

 Skellige'de, 'Kral Öldü-Çok Yaşa Yeni Kral' görevi sırasında gerçekleşiyor. Öncelikle göreve başlarken Yennefer'ın sizin için ayırdığı tören kıyafetlerini giymelisiniz. Kıyafeti seçerken, siyah-beyaz olanı seçin. Daha sonra, Ermion'un laboratuvarında Toprak Elemantilini öldürdüğünüzde oda gaz ile dolduğunda 'Seni bir öpebilsem' seçeneğini seçerseniz bir hana ışınlanıyorsunuz Yennefer üstünü değiştirmek istediğinde Geralt'ın Yennefer'ı izlemesine izin vermesi gerektiğini söyleyen seçeneği seçin. Böylece sevişmeye başlıyorsunuz.
'Ev Gibisi Yok' görevi sırasında gerçekleşiyor. Yemekten sonra Lambert, Eskelt, Geralt ve Yennefer bir masada oturup sohbet ediyorlar. Sohbet sırasında Yennefer sizinle konuşmak istediğini belirtiyor. Ardından sizinle yatmak istediğini dile getiriyor. Kabul ederseniz sevişmeye başlıyorsunuz.
Eğer Triss Merigold ile ilişkiye girmezseniz ve Son Dilek görevi sırasında 'Seni seviyorum Yen' seçeneğini seçerseniz Geralt ve Yennefer birlikte siyaset ve macera tehlikesinden uzak, sakin bir hayat yaşıyorlar.

Bildiğim kadarıyla eğer ikisinide yürürseniz bir yeni görev açılıyor ve ikiside sizi terk ediyor.

Ahh tabi birsürü ilişki daha oluşturabiliyorsunuz ancak onlar bildiğim kadarıyla Dlc'ler içinde ve sadece sevişmek için.


m0dLWo

Uzun Bir Makalenin Daha Sonuna Geldik! Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederim. Eğer Aklınıza Takılan Bir Soru Olursa Yeppuu! Discord Grubunda Bize Her zaman Ulaşabilirsiniz! Yorum Atmayı Unutmayın <3