Çoğunuzun Bilmediği Oyun Brawlhalla

Çoğu kişinin bilmediği 2D dövüş oyunu Brawhalla!

Çoğunuzun Bilmediği Oyun Brawlhalla

Çoğunuzun Bilmediği Oyun Brawlhalla


Merhabalar sevgili okurlarımız. Bugün sizlere değeri Türkiye'de pek bilinememiş bir oyunu tanıtacağım. Özellikle 2D dövüş oyunları sevenler bu oyuna bayılacaktır. Sizleri çok bekletmeden direkt olarak başlıyorum.

Öncelikle oyunumuzun mantığı çok basit uçan bir arena ve 4 adet savaşçı... Oyuna aşırı fazla olan karakterlerden birini seçerek başlıyoruz.( Burada bir parantez açmalıyım oyunda Ben 10, WWE, Steven Universe, Adventure Time gibi farklı programlardan karakterler de var.)


Ardından hangi modu seçtiyseniz o mod da farklı kapışmalar yapıyorsunuz. Oyunda biraz fazla mod var ama online oynayacaksanız 1v1, 2v2 ve FFA (Herkes tek.) modları var. Training modunda farklı karakterleri deneyebilirsiniz veya özel odada arkadaşlarınız ile birlikte farklı modları deneyebilir, kim daha iyi oynuyor? Diye 1v1 kapışabilirsiniz. Oyunda WWE' den karakterler olduğunu söylemiştim ve özel odada WWE modunu da oynayabiliyorsunuz ve arenanın mükemmelliğinden en sevdiğim oyun modu olmaya hak kazanmış bulunmakta.

Mo0fio


Şimdi gelelim er meydanı 1v1'e. Oyunda derece sistemi var ve kendi derecenizi 1v1 oyun moduyla belirtebiliyorsunuz. Platinum dan Diamond' a kadar yolunuz var. Benim burada size tavsiyem bir tane karakter seçin ve yolunuza onunla devam edin. Oyunun E-Spor turnuvaları da yapıldığı için oyun şuan da yükselişte. Blue Mammoth Games tarafından yapılan oyunu şu anda Ubisoft satın almış durumda yani yayıncılar kısmında Ubisoft'un ismini de görebilirsiniz. 

Sırada oynanış var. Oyunda 2D büyük bir arenada savaştığımızı söylemiştim. Size FFA 4v4 modunda oyuna alışmanızı öneririm. Diyelim ki bir karakter seçtiniz. Bu karakterimiz Koji olsun. Her karakterde olduğu gibi Koji'nin de 2 adet silahı var.

OhmHoo


Bu silahları gökyüzünden düşen kılıçların yanına gidip silah alma/silah fırlatma tuşuna basarak alabilirsiniz. (Kılıçlar hasar vermiyor ve item olarak algılanıyor o yüzden içinden geçebilirsiniz.) Size o 2 silahınızdan rastgele bir silah verecektir. Oyundaki Hafif saldırı tuşuna basarak normal bir vuruş yapabilirsiniz ya da Ağır saldırı tuşuna basarak bir kombo yapabilirsiniz. (Ne kadar çok basılı tutarsanız kombonun verdiği hasar o kadar artacaktır.) Bu komboları elinizde silah olmasa da yapabiliyorsunuz. Oyunda 9 adet kombo hareketiniz var. (Silahlar ile birlikte.) Örnek olarak yukarı tuşuna basarak ağır saldırı tuşuna basarsanız yukarıdan düşen bir adamı aya fırlatabilirsiniz. Hani her karakterin 9 adet kombosu var demiştim ya sadece silahlar ile 6 kombo var. (Silahsız 3 adet kombo bütün karakterlerde aynı.) işte o 6 adet kombonun en az 40 adet karaktere yapıldığını düşünün. (Tam sayı veremiyorum çünkü oyuna hâlâ çok fazla yeni karakter eklenmekte. Konumuzdan biraz saptık. Oynanışa devam edelim. Oyunda rakiplerinizi aşağı düşürmeye ya da aya gönderip yok etmeye çalışıyorsunuz. 1v1 ve 2v2 modlarında 3 adet canınız var iken FFA modunda düşürdüğün rakipler için puan alıyorsunuz. Kendi başınıza aşağı atlarsanız -3 puan hanenize ekleniyor. 

Eşyalar ile devam edelim. Oyunda bahsettiğim kılıç dışında bomba, bir gülle, ve bir Borazan var. Bombayı fırlattığınız anda birine çarparsa patlayıp hasar veriyor. Gülle sadece atmalık bir eşya atıyorsunuz ve hasar veriyor. Borazan ise bir ejderha çağırmanızı sağlıyor. Sadece elinize alın ve saldırı tuşuna basın! Saldırı tuşuna bastığınız yere doğru ekranın solundan gelen bir ejderha göreceksiniz. İşte ona kafa atmamaya çalışın.

C8SWnn


Şimdi ise can sistemine geçelim. Ekranın sağ üst köşesinde oyununuzda olan karakterlerin fotoğrafları var.(Ben böyle karakter diyorum ama oyunda Legends-Efsaneler diye geçiyor.) O fotoğrafların sağ tarafında bir renk göreceksiniz. Siz ne kadar hasar alırsanız o renk o kadar koyulaşacak. Mesela siz oyun başında bir karaktere (Efsaneye*) ileri tuşuna basıp ağır saldırı yaparsanız (Klasik kombo) rakibiniz neredeyse hiç hareket etmeyecektir. Ama o renk çok fazla koyulaştığında o komboyu yaparsanız rakibinizin vuruşu yediği an ile duvara yapışacağı an ile aradaki saniye farkı muhtemelen yarım saniyeden az olacaktır. 
Oyunu Steam'den ücretsiz bir şekilde edinebilirsiniz. Playstation'da da oyun ücretsiz bir şekilde bulunmakta. Size tavsiyem oyunu konsol ile oynamanız. Hem komboları daha hızlı yapabilirsiniz hem de kontroller daha kolay olacaktır. Oyunda şöyle güzel bir şey de var. Karakter seçiminde Undertaker'ın üzerine gelirseniz sadece bir tabut gözüküyor ve Undertaker'ı seçerseniz tabutu kırıp ortaya çıkıyor. Eğer oyuna kanınız ısındıysa sizi biraz gaza getirmesi için buraya "BURN" nickli bir e-sporcunun montajını koyuyorum açıp izleyebilirsiniz.
   Bu oyunu bana gösterdiği için Enes Abi'ye çok teşekkür ederim. İşte bahsettiğim video:


Okuduğunuz için teşekkürler! İyi oyunlar.