EN ÖNEMLİ 10 AVATAR KARAKTERİ

Hepimizin bildiği ve sevdiği Avatar evreni ve karakterlerine ufak bir bakış atalım. Bakalım sıralama olarak en önemlileri hangileri.

EN ÖNEMLİ 10 AVATAR KARAKTERİ

Avatar benim için hep özendiğim ve oyun olarak görmek istediğim bir evren olmuştur. Baktığınız zaman oyuna en iyi ve kolay yansıtılabilecek çizgi-dizilerden bir tanesidir. Ancak ne yazık ki "TLOK" oyunun vasatlığı ve ardından oyun piyasası tarafından ilgisiz bir seri olarak bırakılması benim kalbimde hep büyük bir yaradır. Ancak bugünki konumuz ne oyun, ne de bu konuda büyük yakınmalar. Konumuz: Avatar'ın en önemli 10 karakteri. Madem bu kadar heyecanlandırdık, hiç bekletmeden listemize geçelim. (BU MAKALE AVATAR TAKIMINI İÇİNE KATMADAN YAPILMIŞTIR)


10 NUMARA: PRENSES YUE

Prenses Yue'yi hepimiz, Sokka'yla olan trajik aşk hikayesinden tanırız. Bembeyaz saçları, buğday teni ve o güzelleri güzeli yüzüyle tıpkı bir Ay gibiydi. Ne yazık ki sonu da Ay'la bir olarak bitti. Kendisi, Ateş ulusunun hain saldırısında öldürülen Ay Balığı'na can vermek için kendi canından vazgeçti ve Dünya'nın düzenini tekrar rayına soktu. Bu yaptığı büyük yüreklilik, kararlılık ve korkusuzluk sayesinde listemizin 10. sırasında kendine yer ediniyor.


9 NUMARA: COMUSTION MAN

Avatar ve ekibinin güveni daha Zuko'ya bile tam oturmamışken, bir anda ortaya çıktı bu abimiz. Kaslı vücudu, anlında dövme bulunan dazlak kafası ve sert kişiliğiyle kötü adam severlerin kalbini kazanmıştır. Seride ilk olarak gördüğümüz zihniyle ateş büken kişidir kendisi. Oldukça zor zamanlar yaşatmıştır kendisi, ekibimize. Yine de Sokka'nın kıvrak zekası yine bu durumda işe yaramış ve o yadigar bumerangıyla komik, ancak mükemmel bir şekilde alt etmiştir. Kendisinin bu olağanüstü eforunu takdir ediyor, 9. sırayı kendisine veriyoruz.


8 NUMARA: JEONG JEONG

Ekibimizin Aang'e ateş bükmeyi öğretmesi için buldukları bu usta, istedikleri amaçta pek başarılı olamasa da oldukça yardımı dokunmuştur takımımıza. Beyaz saçları, yaralı gözü ve çelikten iradesiyle insanların karşısında dikilen bir insandır. Aynı zamanda Beyaz Lotus'un da önemli bir üyesidir. Ateş Ulusu'nun eski komutanlarından biri olan Jeong Jeong, Ulusun yozlaşmasıyla ayrılmış ve kendi kampını kurmuştur. Avatar'ımızın bu kampa gelmesi üzerine duyum alan Komutan Jhao, Avatar'ımızı yakalamak için karşılarına dikilmiş ancak, Jeong Jeong'un yardımıyla geri püskürtülmüştür. Yaptığı bu özverili ve büyük gönüllülük sebebiyle kendisini 8. sıraya layık gördük.


7 NUMARA: HAKODA

Hakoda, Güney Su Kabilesi beylerinden ve şefin ta kendisidir. Sokka ve Katara'nın biricik babasıdır. Ne yazık ki sefere çıkmak adına kabilesinden uzak kalmıştır ve bu süre boyunca oğlu ve kızını görmeden geçirmiştir. Avatar takımıyla bir limanda tekrar karşılaşmıştır ve çocuklarına orada kavuşmuştur. Çok babacan bir insandır ve yeri geldiğinde Avatar'a bile babalık yapmıştır. Kendisine iyi tavsiyeler vermiş ve iyi bir liderin nasıl olacağını anlatmıştır. Sokka'nın babası olduğuna şaşmamak gerek, ne de olsa Sokka gibi bir yiğidi ancak, kendisi gibi biri yetiştirebilirdi. Bu katkılarından dolayı 7. sırayı kendisine bırakıyoruz.


6 NUMARA: DELİ KRAL BUMI

Aang'in çok eski dostu olan Bumi; oldukça deli, eğlenceli ancak, bir o kadar da iyi bir kraldır. Kendisi Omashu'nun yenilmez ve korkusuz lideridir. Ateş Ulusu Omash'yu işgal ettiğinde, sakinliğini korumuş ve gerçek bir kral olduğunu herkese kanıtlamıştır. Aang'e ilk başlarda büyük zorluklar çıkarsa da bunu tamamen eğlenmek için ve arkadaşını çok özlediği için yapmıştır. Kocaman bir tavşana sahip olan Bumi'nin en sevdiği aktivite ise: Şehrindeki ulaşım sistemlerinde yaptığı kayaktır. Zamanında Aang'le çok yaptığı için, onun özlemini gidermek için de oldukça sevmektedir. Bu güzel arkadaşlığı için onu tebrik ediyoruz ve 6. sırayı ona devrediyoruz.


5 NUMARA: AVATAR ROKU

Kendisi bir önceki Ateş Ulusu Kralı'nın en iyi arkadaşı, aynı zamanda en büyük düşmanıdır. Bu sebeple geçmişte yaptığı hatalar yüzünden hayatına veda etmiş ve Aang'in sırtına büyük bir yük yüklemiştir. Ancak ne kadar bunları yapsa da kendisi en iyi Avatarlar arasında adını kolayca geçirmektedir. Bilge ve usta kişiliğiyle öne çıkan Roku, oldukça şevkatli bir insandır aynı zamanda. Zamanını oldukça iyi yönetmiş fakat, son verdiği kararlar neticesinde bütün dünyanın kaosa sürüklenmesine sebep olmuştur. Kendisinin yaptığı bu yanlışlar ne kadar bizi üzse de kendisinin iyi bir Avatar olduğu su götürmez bir sebep. Bu sebeple kendisi 5. sırayı hiç şüphesiz hak etmiştir. 


4 NUMARA: KILIÇ USTASI PIANDAO

Belki de Sokka'nın mükemmel bir savaşçı olmasında en büyük rolü oynayan kişidir kendisi. Yeri geldiğinde bir hoca, yeri geldiğinde de bir baba olmuştur Sokka'ya. Kendisinden iyi kalplilik, akıllı savaşma ve irade gibi büyük teknikler öğrenmiştir Sokka. Piandao kılıcı, bir sanat olarak görmektedir. Bu sanatın en iyi kullanıcısıdır kendisi. Aynı zamanda Beyaz Lotus'un önemli bir üyesidir. Son savaş zamanında da Avatar'a büyük yardımları dokunmuştur ve bu sayede Ozai devrilmiştir. Bu bilgileri akılda tutmak zordur ancak, Piandao için bu bir zevk. Bu nedenlerden ötürü kendisine 4. sırayı rahatlıkla veriyoruz.


3 NUMARA: ATEŞ LORDU OZAI

Kendisi baskın, baskıcı ve güçlü bir liderdir. Her ne kadar kötü emelleriyle bütün ulusları yok etmek istese de iyi bir ateş ustasıdır. Aang'e oldukça zor zamanlar yaşatmış fakat, Aang'in büyük gayretleri sonucunda mağlubiyete uğramıştır. Kendisi tarihteki ilk bükme gücü alınan kişidir, bu da onu hem sefil bir duruma, hem de özel bir konuma yerleştiriyor. Kendisi zor olan elektrik bükme tekniğini de çok iyi kullanan bir bükücüdür. Hakkında roman yazılabilecek bir karakterdir ancak, ne yazık ki mağlup edildi ve tarihin sayfaları arasına gömüldü. Faşistliğini kınıyor ve kendisine 3. sırayı atfediyoruz.


2 NUMARA: ATEŞ PRENSESİ AZULA

Güç hırsı ve vahşetin vücut bulmuş hali olan bu karakterimiz. Ne yazık ki kötü büyütülmenin sonucunda bu karaktere bürünmüştür. Çok iyi bir ateş bükücü olan Azula, aynı zamanda mavi alevleri büken tek karakterdir. Bu da onu çok değerli hale getiren bir özelliktir. Seri boyunca hem kardeşi Zuko'ya, hem de Avatar ekibimize büyük zorluklar yaşatmıştır. Bu zorluklar da oldukça sınırları zorlamaktadır. Kendi ekibi bile olan bu prensesimiz, obsesif ve kontrol manyağı biridir. Hakkında düzinelerce sayfa yazılabilecek kadar dolu bir karakterdir. Bu sebeple listemizde 2. sırayı görkemli bir şekilde devralmıştır.


1 NUMARA: BATI'NIN EJDERİ IROH

Kendisi hakkında denebilecek tek şey: Mükemmeliğin vücut bulmuş hali. Oğlunu kaybetmenin acısını bizlere bile geçirebilmiş, o sakinliği ve sevdiği Yasemin Çayı'yla hepimizin kalbinde taht kurmuş bir kişiliktir. Tek derdi barış ve insanların refah içerisinde yaşamasıdır. O kadar sevecen ve o kadar iyi bir kişiliktir ki seriyi izlemeden yazdıklarımı anlamanız çok zor. Bu kadar iyi bir kişiliğin yanında, en az onun kadar iyi bir bükücüdür. En iyi elektrik bükücüleri arasında ismi 1 numarada geçer, çünkü o elektrik bükmenin ruhsal yönünde de ustadır. Öldükten sonra bile Ruhlar Dünyasın'da iyi kişiliğiyle ve o güzel demlenmiş Yasemin Çayı'yla bize örnek bir karakter olmaya devam etmektedir. Son kalan Ejderhaları bile Ateş Ulusu'nun zalimliğinden, bizzat kendi ulusuna yalan söyleyerek kurtarmıştır. Bu yaptığı sayesinde yeğenine bile miras kalmıştır bu Ejderhalar. Kısacası kendisi dediğimiz kadar mükemmel bir karakter ve gerçekten seriyi güzel hale getiren en yegane kişidir. Iroh Amca'mızı da bu sebeplerin hepsine ağır basmasıyla 1. sıraya koymaktan şeref duyarım. Çok yaşayın General'im!

İyisiyle-kötüsüyle bir listenin daha sonuna geldik. Buraya kadar beni okuyan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Yeppuu ailesi iyi günler diler...