JoJo Neden Efsane

Anime topluluğunda biracık dahi olsa bulunana biriyseniz en az 1 kere takıntı derecesinde jojoyu bilen fanlara rastlamışsınızdır ya sonrasında da kendi içinizden Bu saçma animede neyi bu kadar seviyo olabilirler ki gibi bir soru sormuşsunuzdur. Evet işte bu yazıda o sorunun cevapları olacak.

JoJo Neden Efsane

Öncelikle size JoJo'nun ne tek bir türü kapsadığını ne aynı temada kaldığını ne de karakterlerin sürekli olarak kaldığını söylemek isterim. Bu söylediğim ilk şey JoJo'nun mangası ne kadar eski olsa dahi onu taze ve ilgi çekici yapan şeylerden biri. Çünkü JoJo'nun ustalıkla yazılmış ve çizilmiş her sezonu farklı bir tat veriyor.

İlk sezonda vampir teması işlenirken 2. sezona geçip o savaşlardan Indiana Jones havası alıyorsunuz. Aslında bu mangakanın kasıtlı olarak yaptığı bir şey çünkü mangaların çıkış tarihini ve genel temalarına bakarsak hep çıktığı dönemle uyuşan temalara da sahip.

Türlere bakarsak ise ilk partta gotik bir korku türü işlenirken 2. partta aksiyon ve dövüş ana türlere dönüyor. Her sezon böyle keskin dönüşler yaparak kendini tekrarlamayarak ve o zamanın gündemine kendini adapte ederek bile en başından kendini diğer shounen mangalardan ayırıyor.


JoJo ve Çizimleri


Sanırsam bu konu animenin ve manganın en çok şikayet edilen konusu izlemeyenler tarafından. Açık olmak gerekirse Araki'nin (kendisi mangakadır) o sürreal çizim şekli animeyi izlerken asla sizi rahatsız etmiyor çünkü animenin kendi dünyasına tam oturmuş bir halde. Üstüne mangaka bu çizim şekliyle Louvre Müzesi'nde kendini yer edinmiş ilk ve tek mangakadır.

Çizim şeklinin yanında Araki'nin mükemmele yakın renk paleti seçimleri de aşırı iyi, ilk bakışta ne kadar sürreal ve absürt dursalar da kendilerini çok iyi tamamlayacak şekilde dizayn edilmişler. Mor ağaç dalları ve sarı gökyüzü mü asla bir sorun yok çünkü Aragaki kendi renk paleti seçimleriyle bunları asla anormal gözükmeyecek şekilde dizayn etmiş durumda.  


JoJo Savaşları ve Karakterleri


Jojo'daki savaşlar için zaten söylenilecek çok bir şey olduğunu sanmıyorum çünkü her savaşın kendine has bir havası var ve özellikle part 3 ve sonrasında ortaya çıkan standlarla bu olay iyice artmış durumda. Bunun sebebi ise her stand farklı bir güce sahip ve her savaşta nasıl bir etkileşimolacağınıı karakterlerimiz bu olayın içinden nasıl çıkacaklarını merak ediyorsunuz. Ki karakterler birkaç istisna dışında (Koichi'nin evrimleşebilen standı Reverb gibi) asla güçlendirme almazlar savaş içinde. O savaştan karakterlerimizin sadece ve sadece kendi akılları sayesinde çıkması gerekir.

Savaşlarda ilgi çekici olan bir diğer konu ise standların asla potansiyel kaybı olarak kalmaması. Araki tüm standları ne kadar saçma olursa olsun bir şekilde tam gücüne kadar kullandırtıyor. Standların tam gücüne kadar kullanılması ve karakterlerin çoğu shounendeki gibi saçma sapan güçlendirme almayıp akıllarını kullanması birleşince sizi her zaman içine çeken sanki yapboz yapar gibi hissettiren savaşlar ortaya çıkıyor.

Karakterler konusunda ise tek diyebileceğim her karakterin kendine özgü ve üzerine düşünülmüş olduğuna inanabilirsiniz. Mangayı okurken veya animeyi izlerken bir kere bile karakterlerin benzerleri olduğunu hissetmiyorsunuz.


JoJo Referansları


Başta demiştim ya her part ait olduğu zamanın gündemine ait öğeler taşır diye işte bu kısımda o dediğimi biraz daha açacağım. JoJo karakter adlarından tut her sezonun konusuna küçük diyaloglarına kadar tut neredeyse her şeyinde referans bulunan bir seri olduğu için hepsini burada sıralayamam ama birkaçını buraya ekleyeceğim.

Robert Speedwagon'un ismi rock grubu REO Speedwagon'dan geliyor.

Phantom Blood'un 8. sayısının ismi olan The Battle On Ogre Street Queen'in Ogre Battle şarkısına bir referanstır.

4 Pillar Men'in isimleri Santana, Wham!,ACDC ve The Cars'a bir referanstır.

Dio'nun standı olan The World'ün görünüşü Dio adlı grubun Holy Driver adlı şarkısına bir referanstır.

Josuke'nin standı olan Crazy Diamond Pink Floyd'un Shine on You Crazy Diamond şarkısından esinlenilmiştir. 


Özetle;


JoJo kendine has havasıyla ne kadar absürt olursa olsun kendini bir şekilde cıvıtmayan bir seri. Öylesine kafa dağıtmak için izlendiğinde size zevk veren ciddi ciddi üzerine düşünürek izlediğinizde karakterlerin yapılarıyla ve serideki gizli detaylarla şaşırtan bir seri. Kesinlikle bir anime fanının izlemesi gerektiği animelerden biri.