Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Film

Ölmeden önce mutlaka izlemeniz gereken, bizce en iyi filmlerden on tanesini sizler için sıraladık.

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Film

10. Sen to Chihiro no kamikakushi "Ruhların Kaçışı (2001)

c5KWYN
Ruhların Kaçışı, Japon animasyon ustası Hayao Miyazaki’nin en değerli yapıtlarından biri. Film, küçük Chihiro ve ailesinin yeni bir kasabaya yerleşmeleri ile başlar. Yolculuk sırasında yolda gördükleri bir tüneli fark eden aile, tünelin içerisinden geçtiklerinde karşılaştıkları fantastik dünya karşısında büyülenirler. Ancak bu kasabada tıkırında gitmeyen bir şeyler vardır, bu büyülenme pekde uzun sürmeyecektir. Ailesini kaybeden küçük Chihiro, babasını kurtarmak için korku dolu bir maceraya atılacaktır. Animasyon türünün en önemli yapıtlarından biri olan bu film, 75. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon dalında Oscar’a; 52. Berlin Film Festivali’nde ise Altın Ayı ödülüne layık görülmüştür. Film, Japon sinema tarihinin en başarılı filmi olarak da harika ve geçilmesi zor bir rekoru elinde tutuyor.


9.Interstellar "Yıldızlararası" (2014)

Yıldızlararası filminde, teknik bilgisi ve yeteneği oldukça yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak hayatını geçirmektedir; amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat vermektir. Onlarla yaşayan Büyükbabaları Donald ise çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı biliminsanı kariyerine özlem duyan Cooper'un karşısına bir gün hiç beklemediği bir teklif sunulur ve ailesinin, dahası tüm insanoğlunun güvenliği ve hayatı için zorlu bir karar alması gerekir. Christopher Nolan'ın, Jonathan Nolan ile birlikte kaleme aldığı ve yönetmenliğini sırtladığı filmin yıldız oyunculardan oluşan oyuncu kadrosunda Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matt Damon, Bill Irwin, John Lithgow ve Michael Caine gibi isimler yer alıyor. Bilim kurgu ile birlikte dramatik sahneler de içeren filmin senaryosu Fizikçi Kip S. Thorne'nun evrendeki 'Solucan Delikleri' teorisinden ilham alınarak yapılmış.


8. WALL·E "Vol.i" (2008)

Vol.i, şimdikinden çok daha uzak bir gelecekte geçmektedir. Filmde, insanoğlu Dünya'nın aşırı kirlenmesi sonucu Dünya'yı terk edip bir uzay gemisinde yaşamaya başlamıştır. Çöplerle çevrili dünyayı temizleme görevi sevimli bir robota, Vol.i’ye verilir. Hemcinslerinden yanlızca kendisinin hayatta kaldığı dünyada Vol.i İnsanoğlunun bıraktığı çöplerden kendine yeni bir dünya yaratır ancak koca dünyada yapayalnız olan Vol.i’nin yalnızlığı, başka bir robot olan Eve’nın gelmesiyle son bulur. İki sevimli robotun arasında filizlenen dokunaklı ilişki türlü zorluklara rağmen direnmeye ve ayakta kalmaya çalışır. Film tüketim çılgınlığına ve insan türünün kendi yaşadığı doğal çevreye verdiği zararlara dair önemli yorumlar yaparken geleceğin insanlığını teknolojinin esiri olmuş, tembellikten tükenmiş bir biçimde anlatır. Pixar stüdyolarından çıkan Oscar ödüllü Vol.i sinema tarihinin en önemli animasyonlarından biri olmanın yanısıra önemli bir bilimkurgu filmi olarak kabul ediliyor.


7. 3 İdiots "3 Ahmak" (2009)

3 Aptal'da Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan'ın en önemli okulunda mühendislik okuyan ve okul yurdunda aynı odada kalan üç öğrencidir. Raju ailesini fakirlikten kurtarma gibi bir ideale sahipken Farhan ailesinin zorlaması doğrultunda bu bölümü seçmiştir. Rancho ise makinelere duyduğu tutku nedeniyle mühendis olmayı istemektedir. Bu üçlü ve profesörleri Viru arasında yaşananlar, dostluk kavramını beyaz perdeye yansıtırken eğitim sistemini de sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirir niteliktedir. Film Hindistan'ın en çok izlenen filmlerden biri olurken özellikle Amerika'da da bir hayli dikkat çekmişti. YKS'ye hazırlanan öğrencilerin gerekirse ardarda 3 kez izlemesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum.


6.Slumdog Millionaire "Milyoner" (2008)

Dünyanın en fakir insanlarının yaşadığı Hindistan'da geçen bir "milyonerlik" hikayesi olan filmde, Hindistan’ın gecekondularla dolu bir mahallesinde yaşayan genç Jamal'in enteresan hikayesi anlatılıyor. Jamal, fakir ve öksüz ancak idealist bir çocuktur. En büyük hayali, Hindistan'ın en ünlü bilgi yarışmasına katılmak ve en büyük ödülü kazanmaktır. Bu hayalinin gerçekleşmesinden önce farklı olaylar hayatını değiştirmeye başlayacaktır. Jamal, büyük ödüle ulaşacağı son soruya bir şekilde gelmiştir. Tam da o an programın süresi biter ve son soru gelecek haftaki programa kalır. Enteresan bir şekilde başarılı olan Jamal’in bu imkansız görünen başarısı herkesin dikkatini çeker ve genç adam hile yapmış olabileceği gerekçesiyle tutuklanır. Sorgu gecesinde soruları nasıl yanıtladığını tek tek anlatan genç adamın sırrı yavaş yavaş ortaya çıkar. Slumdog Millionaire, Hindistan’ın dünya sinemasına verdiği en ses getiren filmlerden biri. En İyi Yabancı film kategorisinde Oscar’ı kazanan yapıt, televizyonun insanlık üzerinde kurduğu büyük hakimiyeti yansıtan filmlerden biri.


5.The Martian "Marslı" (2015)

Mars gezegenine doğru bir yolculuğa astronotların gönderildiği bir görevde, Mark Watney isimli astronot şiddetli bir kum fırtınası sonrası öldü sanılarak ekibi tarafından terk edilir ve ekip dünyaya doğru yola çıkar. Fakat Watney hayattadır ve uyandığında kendisini Mars’ta yapayalnız bulur. Elindeki sınırlı olanaklarla, zekasını ve dayanıklılığını kullanarak dünyaya yaşadığına dair bir sinyal göndermeye çalışır. Milyonlarca mil uzaktaki NASA ve uluslararası biliminsanları durmaksızın bu ‘Marslı’nın eve dönmesi için uğraşırken, ekip arkadaşları da tehlikeli bir kararın eşiğine gelecektir. Dünyayamıı dönelim, Mars'a mı. Geçtiğimiz yılın en sevilen bilimkurgu kitaplarından biri olan Andy Weir imzalı The Martian, ülkemizde de yakın zamanda "Marslı" adıyla basılmıştı. Marsta mahsur kalan maharetli astronot Mark'ın günlüklerinden derlenen çetin bir hayat mücadelesini anlatan filmin başrolünde Matt Damon yer alırken kadroda kendisine Sean Bean, Kate Mara, Jessica Chastain, Jeff Daniels ve Michael Pena gibi isimler eşlik ediyor. Yönetmen koltuğunda ise türün sevilen yönetmeni Ridley Scott var.


4.Edward Scissorhands "Makas Eller" (1990)

zUVHDN

Tim Burton İmzalı Unutulmaz Filmlerden Okudukça Şaşıracağınız 25 ...
Edward Scissorhands’i yaratan mucit, işini tam olarak bitiremeden ölmüş ve Edward’ı makaslardan oluşan elleriyle bırakmak zorunda kalmıştır. yalnız ve insanlardan uzak bir yaşam süren genç, Peg Boggs’in onu evine götürmesiyle birlikte insan içine karışmaya başlayacaktır. Fakat kimi sürprizler içeren bu buluşma, üzücü olaylarıda bereberinde getirecektir. Hüzünlü ve komik bir Frankenstein hikayesi olan yapımın yönetmenliğini, tarzın usta isimlerinden Tim Burton üstleniyor. Klasikleşmiş bir modern çağ masalı olan Makaseller, defalarca izlenebilecek türde bir film. Şahsen ben defalarca izlemiştim. Edward'ı Johnny Depp oynuyor.


3.Forrest Gump (1994)

Forrest Gump, düşük bir I.Q.'ya sahip fakat atletik olarak oldukça yetenekli genç bir adamdır. Jenny ile tanıştığında ona aşık olur. Gump aralarında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışır ve 50’lerden 70’lerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında olaylar gelişir. ABD yi boydan boya koşması ise onu televizyonlara konu olması ve koşarken etrafına toplaşan insanlarla birlikte ara ara koşmasını da anlatıyor.


2. Süt Kardeşler (1976)

VHdUyf

Süt Kardeşler Filmiyle İlgili Çoğu Kişinin Bilmediği Bu Detaylar ...
Herkesin hayal ettiği ancak kimsenin sahip olamadığı bir konağın sahibi olan Melek Hanım, Şaban’ın arkadaşı Ramazan’ı, sütoğlu olan Şaban ile karıştırınca eve alır. Maço Abisi Hüsamettin’e ise eve aldığı Ramazan’ı damadı olarak tanıtır. Gün gelince konağa gerçek Şaban gelecektir ve o andan itibaren hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Ertem Eğilmez’in Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Gulyabani isimli romanından uyarladığı filmi, içinde barındırdığı kült anlarıyla Türk sineması üzerinde en çok iz bırakan eserlerden bir tanesidir.


1. Dangal

hNZ9XU

Güreşte bölgesel olarak birçok madalya kazanmış, hatta Hindistan şampiyonu olmuş Mahavir Singh (Aamir Khan) tecrübelerini aktarıp yetiştireceği, Hindistan için uluslararası alanda bir madalya kazanmasını hayal ettiği bir erkek çocuk sahibi olmayı her şeyden çok istemektedir. Ancak 4 kızı olmasına rağmen hiç erkek çocuğu olmamıştır. Günün birinde kızları Babita ve Geeta'daki güreşçi yeteneğini farkedince, onları bir erkek gibi aynı eğitip, giydirip güreş müsabakalarına hazırlamaya başlar. Mahavir'in gerçekleştiremediği hayallerini gerçekleştirmek, artık kızlarının elindedir. Filmde Hint milli güreşçiler Geeta Phogat ve Babita Kumari'nin gerçek öyküleri anlatılıyor.