Vikings Dizisi İnceleme ve Tanıtım

Son dönemlerde ön pilana çıkan Vikings dizisini inceledik.

Vikings Dizisi İnceleme ve Tanıtım
Vikings Dizisi İnceleme

Vikings (Vikingler) İnceleme

Bu yazımızda size Vikings dizisinin konusunu kısaca anlatmaya çalışacağım


Dizinin Konusu


Dizi içinde Tarih, fantastik ögeler ve dram içerikli Norveç efsanesi ünlü kral Ragnar Lodbrok un ve oğullarının hayatlarını konu almaktadır.

İlk 2 sezon da Ragnar Lodbrok'un bir çiftçiden bir kral oluşuna kadar olan sürede başından geçen olaylar anlatılmaktadır. (Biraz açalım konuyu)

Ragnar başlarda bir çiftçidir ve hayali denizi geçerek denizin ilerisindeki krallıkları keşfetmektir. Bu amacı için bir kaşiften bir pusula alır ve az bir kişiyle yola koyulur denizi geçer ve  bir manastıra saldırır orada bir Rahip ve birçok ganimetle köye döner. Ragnar'ın hedefleri büyüktür ama köyün reisi buna engeldir ilk başta reisi öldürür ve kendisi reis olur.

  Bu aşmadan sonra Ragnarın yükselişi başlamıştır Öncelikle İngiltere'ye saldırır sonra Fransa'ya

  • Fransa saldırısı: Ragnar Fransa'ya hiçbir şekilde girememektedir ve kâhin ona ölmeden giremezsin girmezsen yenemezsin mailinde bir kehanet söyler. Ragnar zekidir manastırdan kaçırdığı rahibi göstererek halkı hıristiyan olduğuna inandırır ve sonra planını devreye sokar. Planı herkesi hristiyan olarak öldüğüne inandırıp bir tabutla ayin yapılması için Fransa'ya gönderilir tabuttan fırlar Fransa'nın kapılarını açar ve Fransa'yı işgal etmiştir.


Rahip:


İngiltere gittiği ilk seferde ele geçirdiği rahip Athalsten Ragnar'ı hıristiyanlığaı çekmesine ve kafasının karışmasına yol açar ancak Ragnar bir pagan olarak ölmüştür.


Ragnarın ölümü:


Ragnar'ın yaşı ilerlemiştir ve bir bilge krala dönüşmüştür oğlu İvar'ı da alıp bildiğiniz ölüme gider. Northambria Kralı Ellia Tarafından yılanlı kuyuya atılarak ölmüştür ve ölmeden önce şu türküyü söylemiştir

Odin'in benim için şölen masasını hazırladığını bilmek çok güzel. Yakında kıvrık boynuzlardan şarap içeceğiz. Odin'in Valhalla'sına gelen bir savaşçı şikayet etmez. Onun yanına ağzımda korku sözleriyle girmeyeceğim. Æsir beni karşılayacak. Ölüm yas olmadan gelecek. Ben de gitmek için sabırsızlanıyorum. Disir artık beni eve zütür, Odin'in gönderdiği Valkürler. Æsir ile onur duyarak içkimizi yudumlayalım. Ömrümün günleri sona eriyor. Ölürken gülüyorum

—Ragnar Lodbrok


Geriye kalan sezonlar da ise Ragnar'ın oğulları (Bijon İronside, Ivar Boneless, Ubbe Ragnarsson, Sigurd Ragnarsson, Halfdan ragnarsson ve Hvitserk Ragnarsson), Norveç kralları ve ingiltere kralları arasındaki politika ve savaşları konu almaktadır (hadi burayı da açalım)

Ragnar'ın ölümünden sonra Ragnar'ın oğulları birleşik Viking ordusuyla İngiltere'yi fethederler ve Kral Ellia'yi kan kartalı yaparak  öldürürler


Kan kartalı:


Pagan inancında ağır suç işleyenlere yapılan bir işkenceyle öldürme şeklidir. Kurban diz çöktürülür elleri kartal gibi açtırılır  cellat bıçakla kurbanın sırtını keser baltayla kaburgalarını kırar ve ciğerlerini kurbanın omzuna koyar bu esnada kurban kanatlarını açmış bir kartal gibi görünür. İnanışa göre kurban bu esnada bağırmassa Valhalla'ya (cennete) gidebilir.

Bu olaylardan sonra Norveç kralı seçimleri, Bjorn'un dünya turu, Ivarın delirip kendini tanrı ilan etmesi gibi bir çok olay olur ve rus Vikingler ve de dahası...

(Benim  İngiltere baskınındaki en sevdiğim sahne Ivarın askerlere karşı kalede bağırdığı sahneydi), (Seri boyunca en sevdiğim sahneler ise kan kartalı sahneleridir)

Son olarak dizi de Norveç, İsveç, İngiltere, İspanya, Prusya ve Fransa gibi Viking tarihindeki birçok ülke ve bu ülkelerde Vikingler'in neler yaptığı anlatılmıştır (burayı da açalım)

Buralarda en önemli kısımlar Bjorn'un seyahatleridir. Bjorn Endülüs müslümanlarına gider. Burada Floki ismindeki karakter camiye girip bunlar neyapıyorr diye izliyordu baya iyiydi

Bir de Rus Vikingler önemliydi. Bu Vikingler zamanında İstanbul'u bile işgal etmişlerdir (Ayasofya camiinde bunlardan birinin yazısı bulundu 'Halfdan Burdaydı' diye taşa kazımış adam) dizi deki bir replikte 'Kalkanımızı Constantineyyepole'den alıp kattegatın kapılarına asma zamanımız geldi"


Karakter tanıtımı


1-Ragnar Lothbrok

Viking efsanesi, Odin'in soyundan geldiğine inanılan, zeki, kurnaz, gözü pek ve inanılmaz karizmatik bir Kral.


2-Rollo

Rollo Ragnar'ın kardeşidir. Kendisi Ragnarla beraber Odin'in soyundan olduğuna da inanır. Fransa baskınınFransa'daada kalıp Normandiya Dükü olmuştur.


3-Lagherta

Kalkan savaşçısı efsaneleşmiş bir kadın savaşçı Ragnar'ın karısı (ragnar onu bir istilada kralın cariyesiyken genel eve kapatılmış bir halde bulup alıp karısı yapar)Gözü pek, inançlı ve örnek alınana bir savaşçı.


4-Asluag

Kendisi Ragnar'ın eşidir. Odin'in soyundan geldiği söylenir.


5-Floki

Floki, gemi ustasıdır savaşlarda çeşitli savaş aletleri icat etmiş bir marangozdur (aynı zamanda bir delidir :) ) Yetenekli ve kurnaz bir savaşçıdır çok dindardır.


6-Bjorn Ironside

Kendisi Ragnar'ın ve Laghertanın en büyüoğludurur. Ragnar'ın Krallığını, cesaret, soğuk kanlılığını almıştır.


4-Ubbe Ragnarsson (Ragnarın oglu)

Kendisi Ragnar'ın ve Aslaug ınoğludurr. Ragnar'ın bilgeliğini ve kafa karışıklığını almıştır.


7-Ivar Boneless (kemiksiz)

Kendisi Ragnar ve Aslaug ın oğludur ve bedensel engellidir. En ünlü vikinglerdendir.


8-Hvitserk Ragnarsson (Ragnarın oğlu)

Kendisi Ragnar ve Aslaug ın oğludur yaşadığı olaylardan sonra şizofren olmuştur. Ragnar'ın deliliğini almıştır.


9-Athelstan

Kendisi Misyoner bir Rahiptir. Ragnar'ın İngiltere'gittiğindende esir aldığı biridir. Norveç'e gelince ikilemde kalmıştır bunu da şu sözüyle anlatır 'Tanrıya, İsa'ya inanıyorum ancak şçatığındaıgında Thor'un çekicini duyuyorum' Ragnarın fikir dünyasında çoetkinin biri olmuştur (ilk 2 sezon da en sevdiğim karakterdi)


 Detaylar

Vikings, tarihsel drama türünde bir Kanada-İrlanda ortak yapımı televizyon dizisi. Yazarlığını ve yapımcılığını Michael Hirst'in yaptığı dizi History kanalında yayınlanmaktadır. ABD ve Kanada'da 3 Mart 2013 günü yayına başlamıştır. 

Yayın Tarihi: 3 Mart 2013

Tema şarkısı: If I Had a Heart

Sezon sayısı: 6

Bölüm sayısı: 79

Kanallar: History, History Channel