Gta 5 Online ve İçerik Kıtlığı

Gta online'ı 5 yıl boyunca oynamış birisi olarak gta online'ın sıkıntılarından bahsedeceğim.

Gta 5 Online ve İçerik Kıtlığı

Grand Theft Auto, gelmiş geçmiş en iyi açık dünya oyunu, kendisini yıllardır görüyoruz ve her yenisi çıktığı zaman çıldırıyoruz.

Bu durum gta 5 online için geçerliliğini 2017 yılında kaybetti, nedeni ise rockstargames gta online'da zaten berbat olan ekonomiyi bu güncelleme ile yok etti.

"Bu güncellemenin özelliği nedir ?" diye soracaksınz, bu güncellemeden önce size anlatmam gereken bir güncelleme daha var.

Finance and felony ile gelen yenilik sadece açık dünya'da bir kaç görev ile milyonlarca dolar kazanmamızı sağlamak.

Ama bu sadece gelecek olan büyük felaketlerin sadece görünen kısmıydı, çünkü bundan sonra gelene güncellemler gunrunning ile beraber sürekli kendisi tekrar etmeye başladı.

Tek yaptığımız şey oyunda npc'lerden kargo çalıp depo'yu doldurup sonrasında satmaktı, böylelikle tek seferde 1 milyon dolar kazanabilirdik ama rockstar her bir ürünün fiyatını çok yüksek yaptı, yani gereksiz derecede fazla yüksek yaptı, mesela siz oyunda epey bir emek harcadınız "Cidden büyük emek ama yani 10 saatte 10 milyon dolar gibi sürekli kendini tekrar eden oynanış ile." peki siz bu para ile ne alabilirsiniz ?

Alabileceğiniz örnek olarak bir tank alacaksınız diyelim bu tankın fiyatı 8 milyon dolar, tankı aldınız ve bir gün güncelleme geliyor oyuna ve güncelleme'nin içince çok daha ucuz ve çok daha güçlü bir tank görünce "Ben şimdi bu saçma içinmi uğraştım ?" diyorsunuz.

Çünkü gta online her bir güncelleme ile bir önceki getirdiği güncellemeyi niteliksizleştiriyor, buna "gelişim" denmez sadece istatistik yükseltme denir, bu saçma sapan araçlar, yada hiç bir işinize yaramayan evler mi alıcaksınız.

Evler sadece içerisinde tv izleyebileceğiniz yerler oluyor ama sadece ama sadece 8 milyon dolar vererek bir şirket alıp o şirketten savaş sırasında canınız tamlamak için aburcubur alabilirsiniz.

Bunun dışımda gelen ve gelecek olan bütün güncellemeler bir önceki'nin farklı renginden ibarettir, peki neden rockstargames bunu yapıyor ?

Cevabı aslında çok basit red dead redeption 2, rockstargames yeni bir oyununu piyasaya sürdüğü zaman bir önceki oyunlarının suratına bakmaz yani o oyunu şu zamanda dahi satılık olursa bunu yapmaz.

Bunun en bariz örneği gta san andreas'tır, gta san andreas'ın steam'de bulun hali gerçekten bir felaket, yani anlatmakla bitmez, örnek olarak sizi 20 fps'te falan kilitleyen fps sınırlıyıcıya bağlı bırakması "Fps sınırını kaldırısanız oyun gereğinden fazla fps verdiği için gta san sapıtıyor, yani bir binadan diğerine atladığınız zaman duvara çarpma mekaniği olmadığı halde duvara çarpıp karakteriniz ölüyor."

Ben burada hiç bir şekilde gta 5'e laf atmıyorum, gta 5 cidden zamanının en iyi oyunuydu hatta şu anda bile açık dünya konusunda ona rakip olabilen tek bir oyun var o ise rockstar'ın bir diğer oyunu 

"Aynı berbat online düzeni bu oyunda da var, o yüzden hiç bulaşmadan hikaye modunu bitirdim ve bıraktım."

Kısaca rockstargames bir sonraki oyununu çıkarınca bir önceki çıkardığı oyundan elini ayağını çeken bir firma ve bu düzenleri değişmeyecek gibi duruyor.

Ben böyle anlamsız oyunları aslında hiç sevmem çünkü bana ne düzgün bir hikaye verir ne de "Bir gireyimde manzaraya bakayım." dedirtecek kadar güzel bir dünya'ya sahiptir.

Her ne kadar bir "gacha" oyunu olsada her girdiğim zaman saatlerce oynadığım ve manzaraları ile beni büyüleyen tek bir oyun var.

Bu oyun bir legend of zelda breath of the wild klonu olsada çok hoşuma gitti.

"Genshin impact hakkında ilginç bilgilere buradan ulaşabilirisini. -> Genshin İmpact Hakkında 10 İlginç Bilgi"

Okduğunuz için teşekkürler.


Okumaya Devam Et!

Ubisoft Kendi Elleri İle Verdiği Sözü Çöpe Atmayı Başardı: Watch Dogs Legion İnceleme ve Eleştiri