Ubisoft Kendi Elleri İle Verdiği Sözü Çöpe Atmayı Başardı: Watch Dogs Legion İnceleme ve Eleştiri

2020 yılında çıkan Watch Dogs serisinin 3. oyunu olan Watch Dogs Legion hakkındaki bir inceleme ve eleştridir.

Ubisoft Kendi Elleri İle Verdiği Sözü Çöpe Atmayı Başardı: Watch Dogs Legion İnceleme ve Eleştiri

İnceleme ve Eleştiri


2018 veya 2019'da Watch Dogs serisinin 3. oyunu olarak duyurulan Watch Dogs Legion çıkana kadar oldukça heyecan verici bir beklenti ile büyük bir söz verdi. Hack yapmanın dışında çevremizdeki her insan ile oynayabileceğimizi, her birinin ayrı bir özelliği ile ön plana çıkacağını ve onları geliştirebileceğimizi, özel sınıflar olacağını söyledileri, karakter gelişimi de bu özel sınıflar sayesinde olacaktı.

2019'da Ubisoft tarafından yapılan oyun tanıtımlarında her ne kadar bu gelişim gösterilse de 2020 çıkışında maalesef özel sınıf ve gelişim yalan oldu. İnsanların özel olması ise kısmen oldu. Mesela, yaşlı bir adama bakarsınız, asker emeklisidir, özelliği silahı olmasıdır ya da yaşlı bir teyzenin özelliği dikkat dağıtmasıdır. Ayrıca ararken oyunda çok özel karakter sayılan kendine ait drone sahibi birini bulursunuz, bu kişinin özelliği diğer dronelarıda kontrol edebilmesidir, ekibe alırsınız.

Fakat onda da şöyle bir olay var: Siz Dedsec'in silahlarını geliştirebiliyorsunuz, bu seferde herkes kullanabiliyor ki bu da oyundaki bu özel karakterlerin özelliğini kaybetmesine yol açıyor. Ek olarak şunu da dile getirelim, bu adamları toplamak için birkaç görev yapmanız yetiyor. Düşmanınız adamı bile olsa birkaç görev ile onu ekibinize katıyorsunuz. Bu kısmın sonucu olarak, bir karakter almanız ile oyun gidiyor. Öldü mü yenisini bulun, o da götürür sizi. Çünkü herkes her görevi yapabiliyor.

Gelelim şimdi oyundaki manzaralara. Burada iki şey hakkında konuşacağız: İlki Londra tasfiri, ikincisi ise RTX modu. İlkinden başlayalım. Londra tüm özellikleri ile oldukça güzel tasvir edilmiş. Meşhur olan yapıtlarının tasfirleri son derece başarılı, size Londra'yı gezmiş havası veriyor. Şehri görmek ve gezmek için oldukça iyi bir oyun. Hava bile atabilirsiniz. RTX moduna gelirsek sınıfta kaldı sayılır, modu kullanımda başarısız olmuş durumda. Mermer duvarlar koyarak kullanmış gibi olmuş. RTX gibi güzel şeyi tanıtımda başarısız sayabiliriz. GTA'da RTX olmadan yapılan başarıyı, maalesef o RTX'i düzgün kullanamayarak başarısız oluyor.

Değinmeden edemiyeceğimiz bir şey ise hikayesi. Hikaye konusunda idare eder durumda. Pek özenilmemiş olduğunu söyleyelim bu konuda. Amacının Dedsec olarak Londra'yı hackleyerek yok etmeye çalışan düşmanınızı durdurmak. Kötü karakter tasfirleri fena değil ama hikaye oldukça sade kalıyor ve özenilmemiş desek yeridir. 

Sonuç olarak oyun herkesi kontrol etme kısmında tamamen başarısız çıkıyor önümüze, Londra'yı ise oldukça güzel tasfir ediyor ama RTX'in güzelliğinden faydalanma konusunda başarısız. Hikaye ise idare eder denecek bir tadda.


 Can Sungur'un eleştrilerinden yararlanılmıştır. 

Enis Kirazoğlu'nun görüşleri de kaynağımızdır.

Pintipanda'da oyunu izleyebileceğiz kişilerden biri.


OKUMAYA DEVAM ET

Arkadaşlar İle Oynamalık 5 Oyun