Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Öğretmenlerimizin maaşları ne kadardır hiç merak etmişmiydiniz?

Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Öğretmen maaşları 2022 yılı ocak ayında yapılan zamla birlikte güncellenmiştir. 2022 yılında en düşük öğretmen maaşı 6354 TL’dir. Özel sektörde çalışan öğretmenlerin maaşları, eğer iyi bir öğretmen değil ve deneyimsiz iseler daha az, değilse daha fazladır. İyi bir matematik öğretmeni özel okullarda 15.000 TL maaş alabilmektedir. İyi bir İngilizce öğretmeni de aynı şekilde 8000-9000 TL maaş alabilmektedir.

 

Özel Sektör Öğretmen Maaşları 

Özel sektörde öğretmen maaşları bir hayli düşüktür. Özellikle Tarih, Edebiyat gibi çok fazla mezunun olduğu dallarda öğretmenlik yapabilmek bile mümkün olmayabiliyor. Fakat Matematik, İngilizce, Almanca dillerinde öğretmenlere her zaman ihtiyaç var. Aşağıda sizler için dallara göre maaşları gösterdik.

 

Matematik Öğretmeni 

Matematik öğretmeni özel sektörde çok yüksek maaş alabiliyor. Ortalama bir matematik öğretmeni 7000-8000 TL gibi bir aralıktan maaş almaya başlar. Tecrübeli, iyi bir matematik öğretmeni 10-15 bin TL maaş alabilir.

 

İngilizce Öğretmeni 

Özel sektörde İngilizce öğretmenine her zaman ihtiyaç var. Özellikle iyi eğitimli bir öğretmen bulmak güç. İngilizce bilen öğretmenlerin aldıkları ücretler 6-7 bin TL civarındadır. Fakat iyi bir öğretmen ise, kaliteli sertifikalara sahip ise aldıkları ücret 10 bin TL’yi dahi geçebiliyor.

 

Diğer Ders Dalları 

Edebiyat, Tarih, Türkçe ve Coğrafya gibi bölümlerde çok ciddi ses getirmiş özel uzmanlığınız yoksa para kazanamazsınız. Çoğunluğu asgari ücret civarında bir ücretle çalışmaktadır.

 

Kamuda Maaşlar Derse Göre Değişiyor mu? 

Matematik ve İngilizce öğretmenleri diğer ders dallarına göre birkaç yüz lira maaş fazlası alabiliyor.

 

Öğretmenler Kamuda Maaşlarını Nasıl Yükseltebilir? 

En çok sorulan sorulardan biri de, öğretmenlerin nasıl maaş artıracağıdır, bunlardan biri ek ders yüklenmek, diğeri ise dil bilmektir.

Ek Ders ile Maaş Yükseltme 

Kamuda öğretmen maaşları düşüktür, bu nedenle öğretmenler maaş yükseltmek isteyebilmektedir. İşte sizlere maaş yükseltme yolu olarak ek ders!

 

 • Öğretmenler haftada 21 saat derse girmek zorundadır, bu branşa göre değişkenlik gösterebilir.
 • Bunun dışında girdiği derslerden ek ders ücreti almaktadır.
 • Ek ders ücreti 27,29 TL’dir.
 • Buna göre bir öğretmen haftada 19 saat ilave ek ders verebilir diyebiliriz.
 • 27,29 TLX19 sonucuna göre 518 lira 51 kuruş ek ders geliri elde edecektir.
 • Bu da 4 haftada 2074 lira ek ders geliri anlamına gelir.
 • Aylık bazda ise, en düşük 6354 lira olan öğretmen maaşına 2074 lira eklediğimizde 8428 lira gibi bir maaş bulunmaktadır, bu ek derslerle kazanılacak maaş tutarıdır.

 

Dil Bilgisi ile Maaş Yükseltme 

Dil bilgisi ile maaş yükseltmek mümkündür. Yabancı dil bilginizden yararlanılıyorsa daha yüksek, yararlanılmıyorsa daha düşüktür.

 

 • YDS 95-100 arası puan için, 282 TL, dilinizden yararlanılmıyorsa 177 TL.
 • YDS puanı 90-95 olanlar için, 211 TL. yararlanılmıyorsa 177 TL
 • YDS puanı 80-90 arası olanlar için, 141TL, yararlanılmıyorsa 117 TL.
 • YDS puanı 70-80 arası olanlar için 70,63 TL, yararlanılmıyorsa 58,86 TL.