Yahari Ore no Seishun Love Comedy wa Machigatteiru Baştan Sona İnceleme!

Oregairu animesinin tüm sezonlarının baştan sona değerlendirmesini yaptım. Geçelim incelemeye!

Yahari Ore no Seishun Love Comedy wa Machigatteiru Baştan Sona İnceleme!
Oregairu- Kan

Öncelikle herkese merhabalar. Ben Tempete. Elimden geldiğince bu platformda gerek anime eleştirileri, gerekse çeşitli başlıklar adı altında içerik üreteceğim. İlk yazmaya karar verdiğim yazım ise zamanında severek izlediğim ancak kafamda soru işaretleriyle ayrıldığım Yahari Ore no Seishun Love Comedy wa Machigatteiru, kısa adıyla 'Oregairu' serisi. O zaman yavaştan başlayalım. Ha unutmadan spoiler uyarısı da vereyim. Sonra bozuşmayalım (:


Oregairu genel olarak ele aldığımızda 'Rom-com' türünün en popüler örneklerinden biri. Ancak ismindeki 'romantik' kelimesinin hakkını veriyor mu acaba? Oregairunun ilk sezonu romantizm adına pek bir şey göremememiz ve çizimlerin gerçekten zamanına göre alt sekmentte kalmasından dolayı bence Oregairu'nun en zayıf sezonu. Ancak şöyle bir mesele de var. Çizim sizlerin de bildiği üzere animelerde hatta çoğu çizgi film veya dizilerde tek önemli olan unsur değil. 

Oregairu 1. Sezon ve 2. Sezon çizim karşılaştırmaları

Önerilen: Kesinlikle İzlenmesi Gereken 7 Komedi Animesi Önerisi!


1.Sezon


1. Sezon diğer sezonlara kıyasla daha akıcı ve konuya bağlı geldi bana. Konuyu bilmeyenler için özet geçeyim,

Hachiman, Yukino ve Yui insanların sorunlarını anlatıp bir çözüm bulmaya çalıştıkları bir çeşit kulübün üyeleridir. Daha sonra İlk olarak Yui olmak üzere Yukino da Hachiman'dan hoşlanmaya başlar ancak bunu ona çıkmaya başladıktan sonra söyleyebilir ki bu da taa 3. Sezonun son bölümünde. Animenin son bölümü yani. Her neyse biz konumuza geri dönelim. 1. Sezon akıcı olmasına akıcı ancak içerdiği romance tagını kesinlikle hak etmeyen bir sezon. Eğer bu dizide romance yok. Yalnızca 3 arkadaş böyle bir kulüpteler deseler şahsen inanırdım. Komedi açısından ve akıcılık açısından güzel bir sezon olsa da romantizmin olmaması ve çizimlerin kötü olmasından dolayı sezona puanım 10/4.


2.Sezon


2. Sezona gelirsek. Bu sezonda çok sevmediğim bir karakter olan İsshiki animeye dahil oluyor. İshiki karakterini ele alırsak. Kendisinin belirli sebeplerden ötürü bir egomanyak olduğunu düşünüyorum. Her neyse konumuz İshiki değil. Anime için önemli bir karakter olduğunu bilmeniz yeterli. Sezon 2 de ilk sezona kıyasla daha çok romantik elektriklenmeler görüyoruz. Hatta bir itiraf bile görüyoruz ancak sahte bir itiraf (Hachimanın durumu kurtarmak için hoşlanmamasına rağmen bir yan karaktere itirafta bulunup reddedilmesi) Bu sezonda yeterince dikkatli bir izleyici Yukino ve Hachiman arasındaki elektriklenmeyi anlayabilir. Yui'nin Hachiman'dan hoşlandığını anlamak ilk sezonda da mümkün zaten. Bu sezonun 7. Bölümünde kafanızdaki Hachiman ve Yukino portesi belirginleşmiş oluyor. Yalnızca bunun etrafında konunun nasıl şekilleneceğini merak ediyorsunuz. Benim fikrimce anime bu bölümden sonra açılmaya başlıyor (Romantik açıdan)
Bu sezona hem çizimlerin iyileşmesi, hem konudan çok uzaklaşılmaması hem de romantik açıdan animenin açılması sebebiyle puanım 10/6.


3.Sezon


Geldik son sezona. 3. Sezon ana konudan neredeyse tamamen kopuk, sadece karakterler arasındaki olaylardan ve diyaloglardan ilerleyen bir sezon. Ana konu derken kulüpten bahsediyorum. Bu sezonda genel olarak Yukino ve Hachimanın nasıl bir araya geldiğini ve Yui ile Yukino arasındaki savaşı izliyoruz. İkisi aynı kişiden hoşlanmalarına ve rekabet içinde olmalarına rağmen arkadaş kalmayı başarabiliyorlar. Bu sezon Oregairu'nun gerçekten 'romantik' olan tek sezonu ve bence en güzel sezonu. Ancak dediğim gibi animenin ana konusundan ayrılmış ve tamamen olaylar üzerine gelişen bir sezon. Çizimler 2. sezonunkiyle neredeyse aynı ve bağımsız olarak ele aldığımda keyifli bir sezondu. Her şeyin sonuca ulaşması ve tabi sonunun benim istediğim gibi bitmesi beni daha da sevindirdi. Ancak genel olarak buradan anime yapımcılarına bir şey söylemek istiyorum. Lütfen 3 sezon neredeyse romantizm olmayan ancak adında romantik komedi olan bir seride, daha yeni birlikte olmuş çiftimizi biraz daha birlikte görme şansı tanıyın. Çiftimizi tam olarak 1 bölüm görebiliyoruz (sevgili halinde) ve ben eminim bir OVA çıkarsalar gerçekten izlenecek. Çünkü forumlara baktığımda insanlar da Yukino ve Hachimanı daha fazla bir arada görmek istiyor. Her neyse yapımcılara çağrım bu kadardı.

Sezona puanım belirttiğim sebeplerden ötürü 10/8 Animeye genel notum ise 10/7. Güzel vakit geçirmek ve tatlı bir anime izlemek istiyorsanız size öneririm. Başka içeriklerde görüşmek üzre.


OKUMAYA DEVAM ET

Animelerin Efsaneleşmiş 10 Yandere Karakteri!