Gintama Tanıtımı

Mizahı ve karakterleriyle gönüllere taht kuran bir anime.

Gintama Tanıtımı

Merhaba sevgili Yeppuu takipçileri, bugün sizlere mizahı ve karakterleriyle gönüllere taht kuran bir animeyi tanıtacağım. 


Animenin konusu:


Edo döneminde artık samuraylara ihtiyaç kalmamıştır ve dünya yabancı ırkların istilasına uğramıştır. Eski samuraylardan biri olan Sakata Gintoki Yorozuya adı verdiği iş yerinde halkın her türlü ihtiyacına yetişerek geçimini sağlamaya çalışmaktadır. Gintoki bazı olaylar zinciri sonunda Shimura Shinpachi ile tanışır. Gintoki, Shinpachi’nin işini kaybetmesine neden olduğu için Shimura Tae yani Shinpachi’nin ablası Shinpachi’yi zorla Yorozuya’ya aldırır. Bu Gintoki ve Shinpachi’nin tanışma öyküsüdür. Ardından ikili Kagura ile tanışır. Kagura dünyalı değildir ve güneşten korunmak için şemsiye kullanmaktadır. Bazı olaylar sonucu Kagura kendini bir anda Yorozuya’da gönüllü çalışan biri olarak bulur. Böylece efsanevi üçlü olan Yorozuya toplanmış olur.


Karakter kadrosu:


Hatırlar mısınız dostlar bir ara Gate animesini tanıtırken karakter kadrosunun ne kadar rezalet olduğundan bahsetmiştim. İşte Gate animesi ne kadar berbat bir karakter kadrosuna sahipse Gintama o kadar harika bir kadroya sahip.

Sakata Gintoki:

Gönlümüzde taht kuran, Yorozuya’nın patronu, Edo’nun Gümüş Şeytanı, Shinpachi ve Kagura için bir baba olan Sakata Gintoki, kesinlikle başyapıt niteliği taşıyan bir karakter. Kişiliği, geçmişinden kalan yaraları, etrafındakilere olan davranışları, dost bellediği insanlara karşı olan hafif bulaşır tavırlarıyla sizi ekran başına kilitleyebilecek bir karakter. Şu an kendisini anlatırken animeyi tekrar izleyesim geldi.


Kagura:

Yorozuya’nın tek kız üyesi olan Kagura tam bir şirinlik abidesi olsa da konu bu şirinliği kullanmaya gelince rezalet bir performans sergiliyor. Kagura mensup olduğu ırktan dolayı sürekli bir şemsiye taşıyor. Sebebi ise ırkının güneşe karşı olan hassaslığı. Irkının bir diğer önemli özelliği ise aşırı yüksek bir fiziksel güce sahip olmaları. Kagura’nın alaycı kişiliği ve seri boyunca Gintoki’yi baba olarak görüşünden dolayı oluşan değişimler ekrana kafa atıp animenin içine girmek istemenize neden olacak cinsten.


Shimura Shinpachi:

Zavallı Shinpachi’nin tek isteği babasından kendisine kalan dojoyu para toplayıp yeniden açmaktı. Ancak Japonya artık samuraylara ihtiyaç duymuyordu. Bu sebeple Shinpachi için pek umut yoktu. Kendisi Gintoki ile tanıştığında işini kaybetmesiyle umutları iyice yerle bir oldu. Yaşadığı talihsizlikler sizi kahkahaya boğacak olsa da arada sırada üzülmeden edemiyorsunuz.


Kotaro Katsura:

Zura Janai, Katsura da!

Ağzından asla eksik olmayan bu sözle akıllara kazınan koca yürekli isyan lideri. Japonya dünya dışı canlılar tarafından işgal edildiğinde bile umudunu korumuş ve direniş başlatarak bu direnişe önderlik etmiştir. Tavırları, kişiliği, korumak istediği değerleriyle arada yanlış anlaşılsa da özünde çok iyi birisidir kendisi. Gintoki’nin eski silah arkadaşıdır ve dostlarına sıkı sıkıya bağlıdır. Tek isteği direnişi başarıyla gerçekleştirip Japonya’yı o eski güzel günlerine geri döndürmektir.


Toshiro Hijikata:

Shinsengumi komutan yardımcı Hijikata tam bir sigara bağımlısı. Sigarasız duramaz ve her şeye mayonez katar. Sigarasına ve mayonezine bulaşmayın.

“Şeytani komutan yardımcısı” lakabını alacak kadar da vahşidir kendisi. Shinsengumi’de disiplin kendisinden sorulur.

Anime de daha sayamadığım ya da yazmaya üşendiğim birçok karakter var. Daha fazla karakter için Patronun yazdığı: En Sevilen 10 Gintama Karakteri! makalesine bakabilirsiniz.


Düşüncelerim:


Birçok anime izlemiş olsam da Gintama’nın yeri benim için her zaman farklı olmuştur. En sevdiğim animeler listesi yapsam Gintama tartışmasız birinciyi de geçerek listenin çatısını kırarak bağımsızlığını ilan ediyor. Çizimleri oldukça güzel ve animasyonlar yakıyor. Dövüş sahneleri animenin uzunluğuna göre oldukça az ancak eksikliğini çekmiyorsunuz. Komedisi biraz japon kültürü odaklı olsa da bazı esprileri anlayabiliyorsunuz.

En kolay anlayacağınız espriler ise diğer animelere olan göndermeler olacaktır. Gintama; One piece, Bleach, Naruto gibi animelerin büyük bir kısmını elden geçiriyor. Karakter gelişiminin mükemmel olması bir yana oldukça fazla miktarda yan karakter olmasına rağmen hiçbiri gereksiz hissettirmiyor.

Her karakter özenle dizayn edilmiş ve geçmişleri, karakter gelişimleri ve kişilikleri mükemmel bir uyum içinde. Gerçek insanlarmış gibi hissettiriyorlar kendilerini. Yani kısaca bu adamlar sokaktaki muhittin dayıyı alıp anime haline getirse gerçeğinden daha gerçek hissettirir.


Sadede gelirsek:


Gintama animesi kesinlikle izlenmeli. Yavaş yavaş tadını çıkara çıkara izleyin. Çünkü bittiğinde büyük bir boşluk hissedeceksiniz. O boşluğu hiçbir şey dolduramayacak, sanki çok sevdiğiniz birisini kaybetmiş gibi olacaksınız ve o boşlukla yaşayacaksınız.

Böylece bir tanıtımın daha sonuna geldik sevgili Yeppuu takipçileri. Anime hakkında ne düşündüğünüzü yorumlar kısmına yazabilir ve hala kararsız olan arkadaşlara bir nebze ışık kaynağı olabilirsiniz.