Oyasumi Punpun- Manga Tanıtımı

Çocukluktan Ergenliğe, Ergenlikten Gençliğe Dramatik, Hüzün Verici Bir Manga...

Oyasumi Punpun- Manga Tanıtımı

Ah Ah... Yine beni saatlerce ağlatan, bir süreline bunalıma sokan, hayattan korkutan, birazcık iğrendireni bir manga. Oyasumi Pupun 2007-2013 yılları arasında yayınlanan 147 bölümden oluşan 'Inio Asano' tarafından yazılan ve resimleştirilen bir Japon mangasıdır.  

Beni depresyona sokan mangamızın konusu:

Punpun Punyama'nın çocukluğundan başlayıp gençlik dönemlerinin başlarına kadar kendisinin, ailesinin, arkadaşlarının hayatlarına odaklanıyor. Pupun'nun anne ve babası ayrılma kararı alır ve Punpun annesiyle yaşama başlar. Punpun hem aile içindeki olaylardan, hem sosyal hayatındaki olaylardan etkilenerek büyümeye başlar. Punpun'nun hikâyesi ilkokuldan başlayarak 20li yaşların başına kadar devam eder. Çevresindeki insanlarında hikâyeleri aynı hızda ilerler.  

Ah sevgili Punpun'um...

Punpun her ne kadar normal bir insan olsa da kuş olarak resmedilmiştir. Okurken 'Annarasumanara' gibi hayatını sorgulatan, depresyona sokan, iştahınızı kaçıran bol dramalı bir mangadır. İlk bölümlerinde 'Bu ne Lan Böle Çizim mi Olur' demiş olmama rağmen merakımdan dolayı okumaya devam ettim. Çocukluk döneminde en saf duygularıyla bir kıza âşık olan Punpun büyüdükçe de peşini bırakmamakta kararlıdır. Ergenlik dönemine gelene kadar normal bir şekilde okumuş olmama rağmen ergenlik döneminde bazı gelişmeler üzerine fazlasıyla midemi bulandırmıştı. Ama yine de okumaya bir şekilde devam ettim. Büyürken annesiyle sorunlar yaşayan Punpun gerçek bir yetişkin olmak için yemin eder.

Punpun büyüdükçe intihara meyilli davranış daha da artmaya devam ediyor.

Daha fazla şey anlatmak cidden çok isterdim ama Oyashumi Punpun hakkında aldığınız her spoiler okuma zevkinizi tamamiyle kaybettiriyor. Okurken sakın herhangi bir şeyi merak edip araştırmayın. Tüm okuma zevkinizi mahvedebilir. Ben aptallığımdan dolayı bakmıştım ve okuduklarım yüzünden kısa bir depresyona girmiştim. Spoiler bile beni bu kadar etkilemişken mangasını okurken ne kadar etkileneceğimi düşünüp okumayı bir süreline bırakmıştım. Siz sakın benim yaptığım mallığı yapmayın!  

Yine kısa bir makale daha. Daha çok şey anlatabilecek olmama rağmen spoiler vermemeye dikkat ettiğim için aklımdaki şeylerin çoğunu yazamıyorum. Kısa makale için üzgünüm :(

Okuduğunuz İçin Teşekkürler <3