İzlemeyenlere Spolier'siz Fullmetal Alchemist İncelemesi

Fullmetal Alchemist'e mi başlamak istiyorsun? Konuyu öğrenmek ama spoiler yemek istemiyor musun? İşte sizlere spoilersiz Fullmetal Alchemist İncelemesi!

İzlemeyenlere Spolier'siz Fullmetal Alchemist İncelemesi

Fullmetal Alchemist evrenine hâkim değilseniz ama başlayıp başlamamak konusunda da kararsızsanız bu yazı tam sizin için. Bitirdiğinizde spolier almadan kararınızı vermiş olacaksınız. Hadi başlayalım.

Bilinmesi gereken ilk şey iki farklı seri olduğudur. 

  • Fullmetal Alchemist
  • Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist

2003 yılında çekilmiş olan manga uyarlaması FMA yapımıdır. Edward ve Alphonse kardeşlerin Simya ilimini kullanarak  atıldıkları maceraları konu alır. Anime 15-20 bölümünde mangadan kopup özgün bir hikâyeye doğru ilerler. Bu sebepten mangasını okuyan birisi için yeni bir maceradır.  

Fullmetal Alhemist: Brotherhood

2006 yılında çekilmiş olan FMA uyarlamasıdır. Edward ve Alphonse kardeşlerin simya ilimini kullanarak atıldıkları maceraları konu alır. Yüzde yüz mangaya sadıktır. Manga okuyucusunun yüzünü güldürecek şekilde sadık bir hikâye izler.

Anladığınız üzere konu ve karakter bakımından aynıdır. Çekim yılı ve olay örgüsü farklılık göstermektedir. Buna rağmen eğer izleyecekseniz ikisini de izlemenizi öneririm. Çünkü FMA: Brotherhood hikâyesi ilk seriyi yok saymaz. Oradaki bazı olayları yanşanmış olarak gösterir. Yani sanki bazı bölümleri oradan izlediğinizi varsayar. Lakin bunlar konuya etki etmeyolaylardırdır izlememenizde yokluğunu fark etmezsiniz.

Genel Fullmetal Konusu Nedir?

Bizimkinden farklı bir dünya da bilim yerine Simya gelişmiş ve gerçek bir nitelik kazanmıştır. Simya maddeleri birbirine dönüştüren gerçek bir bilim dalı olarak kabul edilir. Edward ve Alphonse kardeşler anneleri ölünce simyanın asla çiğnenmemesi gereken birinci kânununu çiğnelerler. Annelerini geri getirmek için simya kullanırlar. Lakin simya bir bilim dalıdır ve verilen her şey için bir şeylerin alınması gerekir. Buna "Eşit takas kanunu denir" Sonuç olarak Edward bir kolunu Alphonse tüm bedenini kayıp eder. Son adan yeni bir simya yapan Edward kardeşinin ruhunu oradaki bir zırha bağlar. Bunun içinde bir kolunu feda eder.  

Şimdi yolculuklarında felsefe taşını bularak bedenlerini geri almaya çalışırlar.

Fullmetal Evreni Nasıldır?

Bu konuyu ayıralım çünkü FMA evreni alternatif bir gerçeklikte yani bir paralel evrende geçer. Bizde Kimya gelişirken onlar da simya gelişmiştir. Bizde "Maddenin korunumu kânunu: Hiçbir şey yoktan var olmaz vardan yok olmaz birbirine dönüşür" emrini verir. Onlar da ise "Eşit takas kânunu: Dönüştürülecek her şey karşılığında eşit değerde bir şey sunulmalıdır." emrini verir.  

FMA evreni son derece gerçekçi ve acımasız bir hikâyeyi konu alır. FMA:Brootherhood evreni biraz daha alaycıdır. Her iksinde de kan gövdeyi götürür bu yüzden kalbî zayıf kişiler izlemesin.

Animeyi İzlemek İçin: Anizm.tv