Darling in the FranXX Anime İncelemesi

Anime izleyeceksin ama bir türlü beğenemiyor musun? İşte size bir anime incelemesi ile yardımcı olacağız Darling in the FranXX İncelemesi ile sizlere hem bir animeyi inceleyip tanıtacağız hem de bir anime önereceğiz! Darling in the FranXX Tanıtımı!

Darling in the FranXX Anime İncelemesi

En: Darling in the FranXX, Tr: FranXX da ki Sevgilim, Jp: Darin In Za Furankisu olarak adlandırılan Manga ve aynı adla yayınlanan Anime'dir. 2018 itibari ile CloverWorks ve Studio Tiger anime gösterisini hazırlamış ve izleyicinin beğenisine sunmuştur.

Romantizm, Aksiyon, Uzay ve Dram türlerinin bir bileşimi gibidir. İzleyici kitlesi +13 olarak belirlenmiştir. 2018 yılı itibari ile 3 manga serisi bulunsa da anime ye bir sezon çekilmiş ve devamı beklenmektedir.

Konusu: Uzak bir gelecekte insanlar Koru isimli gezici şehirlerde yaşamaya başlamıştır. Her şey iyi giderken birden ortaya çığlık atan canavar anlamına gelen ve Kyouryuu olarak isimlendirilen yaratıklar ortaya çıkmıştır. İnsanlar bu yaratıklardan bir tanesini nükleer silahla öldürmüşler fakat bedeli çok büyük olmuştur. Ödenen bedele rağmen kısa zamanlarda daha fazla Kyouryuu ortaya çıkmaya başlamıştır.   İnsanalar da Kyouryuu lar ile savaşmak için iki pilot ile yönetilen FranXX isimli robotları üretmişlerdir. Robotlar Magma enerjisi ile çalışan ve iki pilotlu bir kontrolle yönetilebilen uzaylı teknolojisi uyarlamasıdır.


[ SPOLIER ÇİZGİSİ ]

Hikayesi:

NOT: Bu hikaye kronolojik zaman çizgisine göredir. Bölümler ise konunun detaylarını karışık olarak ele alır.   Hikaye 60 milyon yıl önce başlamaktadır. O günkü halleri ile bile insanlardan çok daha gelişmiş olan bir uygarlık dünyada yaşamaktadır. Kendilerine VIRM diyen uzaylı bir ırk kendilerini ziyaret edene kadar da öyle yaşamaya devam ettiler. VIRM sadece zihinsel enerjiden oluşan bir varlıktı ve onlara da kendileri gibi olmayı teklif etti. Onlar da bu teklifi geri çevirdi. Zaten VIRM in planı da haince idi.

Aralarında başlayan savaş çok fazla zaman aldı. Onlar da Kyouryuu isimli makineleri geliştirdiler. Dişi ve erkek bireyler olarak yönetmeye başladılar. Lakin bu olaylar sırasında ölümsüzlüğü de keşfetmeleri felaket olmuştu. Ölümsüz olanlar üreme yetilerini kayıp ediyorlardı ve artık dünyanın kurtulmasının amacı kalmamıştı.

Sonun da VIRM yenildi ve dünyadan çekildi. Onlarda dünyanın içine çekilip VIRM in dönüşünü beklemeye başladılar. Güçlüler Kyouryuu ve zayıflarda enerji oldu. Böylece yüzlerce hatta milyonlarca yıl beklemeye başladılar.   Dünyada yeni ortaya çıkan bir medeniyet kendilerine İnsan demeye başlamıştı. Evrimleri ve teknolojik gelişimleri çok uzun bir zaman boyunca ilkel seviyede idi. Ülkeler ve ırklar olarak bölünmüşlerdi. Bir gün kendilerine APE diyen bir bilim insanları örgütü insanlara Magma enerjisini öğrettiler. Bu enerji hemen hemen her alanda kullanılabiliyordu. APE yüzü gözükmeyen insanlar topluluğuydu ve Papa isimli kişi tarafından yönetiliyordu.

Önerilen: Nande Koko ni Sensei ga Anime İncelemesi

APE çalışmalarını ilerletip Dr. Frank ile anlaştılar. Dr. Frank'a Magma enerjisinin ölümsüzlük için de kullanılabileceğini ve bunu bulmasını söylediler. Dr Frank sonunda başardı da insanlık sonunda ölümsüz olmuştu. Ölümsüzler ve ölümlüler arasında ki fark ve nüfus korkuç haller almıştı. Sonunda bir gün bir Kyouryuu saldırısı gerçekleşir. Daha sonra da bir tane daha ve bu böylece sürer. APE insanların yaşayıp aynı zamanda da kaçabileceği Koru isimli hareketli şehirleri inşa ederler. Böylece teoride dünyanın da yöneticileri olurlar. Dr. Frank ise FranXX ismini verdiği bir proje ile Kyouryuu ile savaşacak makineler üretmiştir. Bu teknoloji doğrudan Kyouryuu teknolojisine dayanmaktadır.

Ortada bir sorun vardır. Ölümsüz insanlar artık üreyememektedir. FrankXX robotları ise cinsiyetlere çok duyarlıdır. Dişi birey Robotu canlandırırken Erkek birey ise hareket ve savaş sistemlerini yönetmektedir. Yeni bir proje ile Kuş kafesi adı verdikleri bir Koru da üretken çocuklar yetiştirip sadece FrankXX pilotu olmaları ve bu yolda ölmeleri için yetiştirilirler. Bu çocuklar üretken olsalar da aşktan ve şehvetten haberleri yoktur. İsimlendirilmezler sadece numaraları vardır. Kahramanımız Hiro No:16 'dır.

APE, Dr. Frank 'ı bir keşif görevi için Kyouryuu inine yollar. Herkes ölse de Dr. Frank sonunda Kyouryuu prensesi ile muhattap olabilir. Prenses Dr. Frank 'ın kolunu öldürdüğü kardeşlerinin intikamı için koparır. Dr. Frank ile kolu kopmuşken bile prensesin güzelliğini düşünmektedir.

Dr. Frank bu karşılaşmadan sonra kurtulur. Yaralarına rağmen Prensesten saç örneği toplamayı başarmıştır. Bu DNA örneğinden yararlanarak yeni bir yaşam formu oluşturur. Prenses No: 01 olduğu için bu yeni türe de NO: 02 denmektedir.

No: 02 hayatına konuşmayı bile bilmeyen kırmızı renkli, Boynuzlu ve Mavi kanlı bir varlık olarak bir odada tek başına başlar. Arada bir yemek getirilir ve arada bir deney odasında deneysel işkencelere mağruz kalır. Tam anlamı ile içgüdüleri ile yaşayan bir hayvandır. Direnemez. Güçsüz ve zayıftır. Ne hayatı ne de dışarıyı bilmektedir.

Sonunda yemeği getiren kadın No: 02'ye yemek olmayan bir şey getirir. Ne lezzetlidir. Ne de güzel kokar. Ama içini açınca onlarca resim olduğunu görmektedir. İçerisinde de anlayamadığı karmaşık şekiller(yazılar) vardır. Bu onun sahip olduğu tek güzel şeydir. Artık kimse onu alamaz. Deneseler bile. İşkenceden döndüğünde sadece ona sarılır, sadece ona bakar.

Önerilen: Bu Anime Kötülerini Tanıyabilecek misin? Bilgi Testi!

Bunlar devam ederken.

Aynı Kuş kafesinin başka bir yerinde No: 16 yaşamaktadır. Diğer çocukların aksine hiç bir iğne soru sormasını ve ya merak etmesini engelleyememektedir. Kendisine Hiro ismini vermiştir. Bununla kalmayıp diğer çocuklara da isimler  vermiştir. Kaderin cilvesi ile bir gün bir odaya sürüklenen kırmızı renkli zayıf bir varlık görür. Başka bir günde aynı varlığa işkence edilmesine şahit olur. İyileşme yeteneğinin anlaşılabilmesi için sürekli yaralanmaktadır.

Kuş kafesinin bahçesinden bir şekilde No:02 'nin kaldığı yeri bulur. Bir ağaca tırmanıp camı kırar. 02 önce korksa da ilk deva rüzgarı ve soğuğu hissetmektedir. Birlikte oradan kaçarlar. 16 ve 02 hayatlarına ne olduğunu ve nereye gittiklerini bilmeden yollara düşerler. Hiro yolculukta 02'ye bir şeker verir. 02 ilk defa böyle lezzetli bir şey yemektedir. 02 de Hiro'ya kitabını gösterir. Hiro kitabı 02'ye okur buna rağmen 02 ne dediğini anlayamaz çünkü insanları hiç anlayamamaktadır. İnsanların söylediklerini tekrar etmesi bile çok güçtür.

Buna rağmen kitabından çıkan anlamları ve Hiro'nun sesini çok huzur verici bulur. Öğrendiği ilk kelime "Ben" dir. İkinci kelime ise "Sevgili" yani "Darling" dir. 02 dizini yaralayınca Hiro ne yapacağını bilemez. Bir kitapta hayvanların yaralarını yalayarak iyileştirdiğini okumuştur ve çaresizce 02 nin yarasını yalar. Bu ona gelecekte çok avantaj sağlayacaktır.

Askerler 02 ve 16 'yı yakalarlar. İkisi de hafızaları silinmek üzere geri götürülürler. 02 kimsenin ondan alamaması için Kitabını yer. Her şey bittiğinde hafızaları silinmiştir. Hiro bir insan olarak her şeyi unutsa da, 02 'ye bazı şeyleri asla unutturamazlar. 02 Bir kitabı ve sevgilisi olduğunu bilmektedir. Çok az anısı olduğu için bunlar onun temel anılarıdır ve silinemezler.

Aradan yıllar geçer.

APE, No:02'ye yeterince Kyouryuu öldürürse insan olabileceğini söylemiştir. 02 umutsuzca yıllarca buna inanmıştır. Bu arada formunu toparlamış daha insansı görünmektedir. Bilim insanları ve Dr. Frank bazı şeyler keşfetmişlerdir. Hiç bir erkek 02 ile üç defadan fazla FranXX 'a binememektedir. Erkek pilotlar her seferinde daha büyük yara ve hasarlarla kabinden çıkar ve üçüncü seferde de ölürler.

Eğer dişi birey yeterince güçlü ise bir FranXX'ı tek başına hareket ettirebilmektedir. Lakin FranXX sadece dişi tarafından kontrol edilirken insan formunda değil bir hayvan formundadır. Asla tam gücünü kullanamaz.

Tüm bunlara rağmen 02 çok güçlüdür. FranXX kullanırken bu FranXX en güçlüsü olur. Bilim adamları 02 nin erkek bireyleri emdiğini(ruhsal olarak) bilmektedir. Bu şekilde tekil olarak FranXX'ını kontrol edip buna rağmen en güçlüsü olabilmektedir. Gücü yüzünden 02'ye kurban edilecek erkekler daima temin edilmektedir.

Dr. Frank yeni bir proje peşindedir. Yeni bir birlik kurar. 13. birlik. Daha özgürdürler. Robotları farklıdır. Bazıları örneğin Hiro başarısızdır. Hiro bir FranXX kullanamaz. Bu dönem içerisinde Dr. Frank'ın zahmetleri  sonucunda 02 ileri cephelerden kuş kafesine getirtilir. Test sürüşünün gerçekleştirileceği sırada bir Kyouryuu Kuş kafesine saldırır.

Bu olaya 02 müdahale eder. Çünkü 13. birlik çok yenidir. 02 nin erkek pilotunun 3. binişi olması sebebi ile ölür. Savrulan Stalliza kaderin cilvesi ile Hiro'nun olduğu yere düşer. Hiro pilotsuz kalan 02 'ye yardım teklif eder. Bu arada üç binme kuralından haberi yoktur. Birlikte başarılı bir şekilde Kyouryuu saldırısını durdururlar.

Başarıları ve Stalliza'nın ilk defa insan formunda savaşabilmesinden ötürü APE menmun olur. Üçüncü savaş sırasında Hiro neredeyse ölmek üzeredir. Gözlerini son kez açtığında hayatı pahasına robotu hareket ettirmeye çalışan 02'yi görür. Kendisine gelir. Tüm yaraları bir anda iyileşir. Stalliza en üst güç düzeyinde tekrar çalışmaya başlar.

Bu olaydan memnun olan APE, 02'nin Kuş kafesinde biraz daha kalmasına izin verir. APE ve Papa dan gelen emirleri doğrultusunda 13. birlik ileri saflarda görevlendirilir. Bu görev sırasında Hiro  ve 02 geçmişlerini keşfederler.

Önerilen: Gotoubun no Hanayome Anime İncelemesi

APE bu savaştan sonra büyük yarık dedikleri ve Kyouryuuların asıl çıkış noktaları olan yeri ele geçirir. Çok zaman geçmeden içerisinde tıpkı Stalliza gibi görünen çok büyük bir robot daha olduğu anlaşılır. Bu robota Yıldız Varlık denmektedir.

Yıldız Varlık'ı ele geçirmek için yola çıkan 13. birlik Kyouryuu Prensesinin saldırısı ve Papa'nın VIRM olduğunu öğrenmeleri ile iyice sarsılır. Kyouryuu Prensesi 02'yi devre dışı bırakır. Hiro ile birlikte Staliza'yı çalar. Staliza ile birliktede Yıldız Varlık'ı alır.

Bu arada insanlar Kyouryuuların kendilerine hiç saldırmadığını ve savaş boyunca VIRM ile mücadele ettiğini fark ederler ama yıllarca düşmanlıktan sonra bu olay dostun ve düşmanın karışmasına sebep olmuştur.

APE, Kyouryuu Prensesinin Yıldız Varlık'ı alması olasılığını düşünerek Stallizaya bir kendini imha mekanizması yerleştirmiştir. Artık işer dünya için pek de yolunda gitmemektedir. Prensesin çaresiz kaldığı bir durumda 02 yetişir. Hiro ile birlikte kendini imha mekanizmasını geçersiz kılarlar.

VIRM birlikleri sürülünce yer altından çıkan onlarca Kyouryuu gemisi uzaya doğru yola çıkar ve VIRM  birliklerinin peşine düşer. Yıldız Varlık ise Hiro ve 02 olmadan onlarla birlikte gider.

02 boynuzlarını kayıp etmiştir. Kanı kırmızıdır ve artık sıradan bir insandır. Lakin bilinci bir türlü yerine gelemez. Arada bir bilinmeyen yaralar meydana gelir. 02 sadece gökyüzüne bakar.

Bu sorunun cevabını bulan ilk kişi de Hiro olur. 02'nin bilinci Yıldız varlık ile birlikte uzaya gitmiştir ve şu anda erkek birey olmadan tek başına savaşmaktadır. Aldığı yaralar da dünyada ki bedenine yasımaktadır. Sorunu ekibine anlatıp uzaya gitmeye karar verir. 13. birlik Hiro'yu kalmaya ikna edemeyince onunla gitmeye karar verir. Dev bir Kyouryuu gemisine atlayıp uzaya VIRM ve Kyouryuu savaşına giderler. Hiro bir şekilde Yıldız Varlık'ın içine girer ve 02 ile bağlanır. 02 Hiro'yu korumak ve insan olarak kalıp mutlu oması için böyle bir yol seçtiğini anlatır.

Sonunda birlik olurlar. Onların aşk ve bağlantıları, Yıldız Varlık'ı hiç olmadığı kadar güçlü kılar. VIRM birlikleri yok edilir ve VIRM de kendi galaksisine kaçar. 13. birlik dünyaya dönse de Yıldız Varlık dolayısı ile Hiro ve 02 peşlerinden gider. Diğerleri bu yolculuğa dayanamazlar çünkü.

Dünyadan 02'nin bedeni aracılığıyla Yıldız Varlık'a nöral destek gelir. Çünkü VIRM sadece düşüncedir ve burada çok güçlüdür.

Yıldız Varlık, Stalliza, 02, Hiro ve VIRM sonunda yok edilir. 02 nin bedeninin toza dönüştüğü yerden bir bitki çıkar  ve zamanla bir ağaca dönüşür. Dünyada 8 yıl geçmiştir. Eski hataları tekrarlama niyetinde olmayan yeni nesil yaşamlarına devam etmektedir. Arada bir gökyüzünde ışıklar görmektedirler. Hatta bir ışık tam 3 gün sürmüştür (VIRM gezegeninin patlaması). 02 ve Hiro'nun saf bilinçleri dünyaya doğru yol almaya başlar.

Ağacın dibinde oturan ve kitap okuyan bir kız (02 ye benzeyen.) düşüp dizini yarlayan bir oğlana(Hiro'ya benzeyen) nasıl olduğunu sorar.

Notlar:
Bu anime bittiğinde manga devam ediyordu. Anime ve manga finalleri farklıdır.
Aşırı derecede Evangelion'a benzediği eleştirileri yapıldı kısmen doğrudur.


OKUMAYA DEVAM ET

Kishuku Gakkou No Juliet Anime İncelemesi