Samurai Jack Son Sezon ve Bir Efsanenin Sonu

Bu çizgi filimi herkes bilir. Bir çok kişinin küçüklüğünde bayılarak izlediği bir çizgi filmdir. Peki konusunu tamamen biliyor musunuz?

Samurai Jack Son Sezon ve Bir Efsanenin Sonu

Samurai Jack

Bu yazıda değinilecek çok şey var ama önce bilmeyenler ve unutanlar için bir kaç hatırlatma yapmakta fayda var. Bilseniz de okumanızda yarar olabilir.İyi eğlenceler

Samurai Jack Nedir?

Warner Bros. tarafından kendilerine ait olan Cartoon Network kanalında yayınlanması için yaratılmış bir karakterdir. Dört sezon boyunca çeşitli maceralar yaşamış, kötülüklerle savaşmıştır. Fakat Dördüncü sezondan sonra yayını kesilmiştir.Son dönemden Warner Bros.’a ait olan ve Caroon Network ‘un gece yayınını hazırlayan Adut Swim tarafından Beşinci sezon on bölüm olarak planlanmış ve çekilmiştir.Şimdiden söylemekte fayda var Aldut Swim +17 seyircisine hitap ettiğinden içerik işlenmesinde kan ve cinsellik önceki bölümlerden farklı işlenmektedir.

Önerilen: Rebuild of Evangelion İnceleme ve Eleştiri

Samurai Jack Hikayesi Nedir?

Normalden her bölümün ilk başında filmin kötüsü olan Aku çıkar ve hikaye kurgusunu anlatır. Son sezonda bu intro kaldırılmış olsa da unutulmaz bir efsanedir. Aku’nun sözleri ile Samurai Jack’ın geçmiş hikayesi şöyledir. 

Uzun zaman önce

Uzak bir ülkede

Ben Aku

Karanlığın şekil değiştiren efendisi

Serbest bırakılmış korkunç bir şeytandım

Ama sihirli bir kılıç kullanan ahmak bir samuray savaşçısı önüme çıkıp bana karşı koymaya çalıştı

Son darbe vurulmadan önce zamanda bir kapı açtım

Ve onu kötü ruhumun hakim olduğu geleceğe yolladım.

Ve şimdi o ahmak geçmişe dönmenin 

ve geleceğin kendi olan Aku ‘yu Mahvetmenin yollarını arıyor.

 Hikaye introsu böyle peki ya hikaye nasıl? İşte bu sorunun cevabı, İlk bölümde olaylar Jack ile başlasa da 4. sezonun sonunda babasının da olaya dahil olduğunu anlıyoruz.

Önerilen: Beyninizi Yakacak 12 Psikolojik Anime

Hikaye:

Gökyüzünde çeşitli tanrılar büyük bir karanlığa karşı çetin bir savaş vermektedir. En sonunda kazanmaya yaklaştıklarında karanlığın bir parçası kopar ve dünyaya düşer. Bu karanlık toprağı zehirler, dokunduğu her şeyi kötü yapar. Sonunda yakında ki huzurlu bir krallığın lideri bu karanlığa savaş açar. Karanlık ve kötülüğün uzantılarını aşar. En sonunda merkezine ulaşır. Burada bir katran çukurunun ortasında yükselen kaleyi görür. Onu yok etmek için büyülü bir ok fırlatır. Ama sonuç beklediği gibi olmaz bu büyüyü karanlı çıkarına kullanır ve Aku doğar. Krala teşekkür eder, ama kral “Asıl amacım seni yok etmekti” deyince kendisi bir tutsak olur.

Önerilen: Avatar'ın Çizgi Romanlarında Bile Cevabı Olmayan 10 Şey!

Aku milletlere zulüm etmeye gittiğinde Tanrılar bu büyük kralı yanına alır. Sihirli bir kılıç verip geri yollar. Çünkü bu kötülüğü sadece bu silah yenebilir. Kral Aku ile savaşa girer lakin başarısız olur. Oğlu ve karısı kaçmak zorunda kalır. Kaçan kadın oğlunu her tür eğitimi alması için dünyanın her yerinden savaşçıların yanına yollar. Bu büyük savaşçı Jack’dir. Jack eğitimini tamamlar, annesinin yanına dönüp babasının kılıcını alır ve Aku ile savaşmaya gider. Savaşı kazanan Jack son darbeyi vurmadan geleceğe yollanır. Burada çok çeşitli halklara yardım eder. Böylece dördüncü sezona kadar bir zaman portalı arayan Jack umutsuzca dünyada dolaşmaya başlar.

5. Sezon ve Olayları:

İnro değişmiştir. Artık girişi Aku değil Jack yapmaktadır. Geleceğe gönderilmesinden bu yana 50 yıl geçmiştir. Zaman kırılması yaşayan Jack zamandan soyutlanmıştır. Artık yaşlanmıyor ve kılıcını son portal yok edildiğinde kayıp etmiştir. Jack 7 kadın suikastçı tarafından saldırıya uğrar. Bunlar oldukça iyi eğitimlidir. Jack bu kadınların robot olduğunu düşünür ve birisini öldürür. Ama bunun bir hata olduğunu düşünür ve böylece ilk cinayetini işlemiş olur. Yaralı bir şekilde Nehire atlar ve bir kurt ile arkadaşlık yapar bu dönemde bir aydınlanma yaşar. Kalan altı kadını uyarır ve geri dönmelerini ister. Kadınlar kabul etmeyince savaş başlar. Jack kalan altı kadının üçünü vurur ve üçünü uçurumdan atar. Bu savaşın sonunda Jack’da aynı uçurumdan düşer uyandığında kadınlardan birisinin yaşadığını anlar ve bu kadını kurtarır hem de defalarca. Sonunda kadın bildiği her şeyin yanlış olduğunu anlar.

“”Kadının Hikayesi:Akunun kızları isimli bir tarikat, tapınma ayini sırasında Aku tarafından ziyaret edilir. Bu tarikattan etkilenen Aku bir parçasını tapınmaları için onlara bırakır. Kadınlardan birisi Aku’nun bu parçasını içer ve 7 kız doğurur. Bu kızları dışarıdan soyut bir şekilde, iyi olan her şeyin Aku ve kötü olan her şeyin Jack olduğu yalanları ile yetiştirirler.“”Bu olayların sonunda kalan kadın yani Ashi, Jack ile bir yolculuğa çıkar. Birlikte kılıcı bulurlar ve bu arada Ashi, Jack’ı kurtarmak için Annesini öldürür. Aku ile girdikleri savaşta Aku, Ashi’nin kızı olduğunu anlar ve onu kontrol eder.  Jack, Ashi’yi öldürmekten ise yenilgiyi kabul eder. Aku bu zaferi bütün dünya ile paylaşır ve canlı yayında bir idam ayarlar. Bunca yılın ardından Aku, Jack’ı nasıl öldüreceğini planlamamıştır ve aklına harika bir plan gelir. Jack’ı Ashi’ye öldürtmek bu çok iyi bir plandır. Çünkü Ashi hem kızı hemde Jack’ın önem verdiği birisindir. Ashi, Jack’ı öldüreceği zaman bütün dünyadan Jack’ın dostları savaşa gelir.

Önerilen: Hangi Boku Dake Ga İnai Machi (Erased) Karakterisin? Kişilik Testi!

Oralık karıştığında Ashi ile Jack bir bilinç birleşmesi yaşar, zihinlerinde Ashi pes etmiştir ve karanlıkla savaşmamaktadır. Jack “Seni Seviyorum” dediğinde bu duygusal yükleme ile Ashi güçlerini kontrol altına alır. Aku kızının ve Jack’ın serbest kaldığını anladığında taarruza geçer. Ama Ashi babasından aldığı güçler ile ona karşı koyar. Jack da kızda bu güçlere inanamaz. Jack şöyle der “Ashi sen babanın güçlerine sahipsin” Ashi bu sözlerin ardından, tıpkı babasının Jack’a yaptığı gibi zamanda bir kapı açar, kendisi ve Jack’ı bu portaldan geçmişe yollar. 

Geçmişte Aku, Jack ‘i geleceğe yolladıktan bir dakika sonra Jack ve Ashi geri dönerler. Jack saldırır ve Aku yok edilir.  Bu savaşın sonunda klasik düğün planlanır. Ashi mihraba yürümeye başlar. Daha yolda iken düşer. Jack koşar ve kucaklar ama Ashi yok olur. Yok olmadan öncede “Aku var olmadan var olmam ki” der. Bu bölümün ardından Samurai Jack efsanesi ile ilgili söyleyebileceğim iki şey var.

  1. Devamını çekip bizi meraktan kurtardığın için teşekkürler Aldut Swim
  2. Adamsın Jack.

OKUMAYA DEVAM ET

Hangi Death Note Karakterisin? Kişilik Testi!