Rebuild of Evangelion İnceleme ve Eleştiri

Bu anime film serisini izlemek istiyorsunuz ama konusunu, izleniş sırasını, ne anlattığını ya da izlenmeye değer olup olmadığını dahi bilmiyorsanız, bu makale aklınızdaki bütün soruların cevabı olacaktır. İşte sizlere Rebuild Of Evangelion ayrıntılı incelemesi ve eleştirisi.

Rebuild of Evangelion İnceleme ve Eleştiri

Giriş:


Öncelikle bir şeyi belirtmekte fayda var, bu film serisi tutku falan içermiyor, bir mesaj kaygısı bile içermeyen içi sadece fanservice ile dolu bir film serisidir.

Rebuild of Evangelion çatısı altında Evangelion animesinin yeniden yapılmış halidir Rebuild of Evangelion, bu filmlerin ana amacı sadece Evangelion mitini anlatmaktır, filmde oluşan evren, büyük alt yapılı olan hikâyeyi bize sunmaktır ama en büyük dertleri paradır, çünkü bu mit'i tek bir film ya da spin off ile de anlatabilirlerdi. Ben açıkçası pek beğenmedim çünkü gereksiz bir film dörtlemesi, derdi sadece para olmasa direkt Netflix' e ya da Amazon Prime'a satılmıştı.

Önerilen: Bungou Stray Dogs Hakkında 10 İlginç Bilgi!

Şimdi soruyor olabilirsiniz “Senin gibi bir evangelion WEEB’İ nasıl bu filmleri gömer ?Gömüyorum çünkü ben artık bu filmi beklemek istemiyorum, çünkü yoruldum ve bu film normalde 2018'de çıkacaktı düşünün yani 2012'de çıktı 6 koca yıl insanlar bu filmi bekledi ve 2021 yılında hâlâ çıkış yapamadı, iptal edilirse bu son film hiç şaşırmam, ya da bir film internete düşer çünkü film hazır zaten, tek yapmaları gereken yayımlamak.


Şimdi ise filmleri inceleme vakti.


Image gallery for Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone - FilmAffinity

2007 yılında yayımlanan ilk filmdir,

Filmin animeden tek farkı görselliğidir yani film animenin üzerine hiçbir şey katmıyor, tek yaptığı Evangelion animesinin sadece ilk 19 bölümünün yeniden yapılmış hali diyebiliriz.

undefined

Bu film anime kaldığı yerden devam ediyor ama tek bir farkla dördüncü bir çocuk geliyor, bu çocuk ise

Makinami Mari Illustrious, kendisi bir prototip olan Evangelion 05’in pilotluğunu yaparak bir melek öldürmüştür ama prototip yok olmuştur, bu başarısının ardından Mari, Japonya’daki merkez Nevr tesisinde Evangelion birim 02’ye geçiş yapmıştır.

Bu karakter aslında manga da Shinji'nin annesinin üniversiteden arkadaşıdır ve Shinji 2 yaşında olduğu zamanlar Mari’nin büyümüş ve yetişkin olduğunu görüyoruz, bir teorim var artık ne kadar umurunuzda ise, çünkü benim bile artık umurumda değil.  

Mari de aynı Shinji'nin annesi Yui gibi Evangelion birimine ruh olmak için kullanılacaktır ama Mari buna izin vermediya daa başka bir teklifte bulundu yeni çocuk bir bedende Shinji'nin 15 yaşında olduğu zamana geldi ya da Evangelion birimlerinden bir tanesini kullandığı için Asuka'nın deyimi ile “Eva’nın laneti” yüzünden gençleşti.

Önerilen: DOTA'nın Netflix Animesi DOTA: Dragon’s Blood Geliyor!

Bu karakter Gendo’nun melekler hakkında yaptığı “ GUF kapılarını açıp tanrıyı yok etmeplanını biliyordu ve neler yapacağını tek tek bildi ama bunu engellemek için hiçbir şey yapmadı ve olanlar oldu, 2.0 dan sonra 3.0 filminde dünya yok olmanın eşiğine geldi ve dünyada ki askerî birlikler dışında bütün insanlar öldü.

Filmin sonunda Shinji sayesinde bir kara delik ya da Gendo’nun anlattığı ile cennetin kapıları açıldı ama bu cennetin kapılarının açılması 15 yıl önceki 2.darbe’nin devamıydı.

Yani bu 3.darbe başarılı olup cennetin kapıları açılırsa dünya yok olacaktı ama Shinji bir melek tarafından yenilen Rei’nin ruhunu kurtardı, hatta kendisi kurtardığını sandı ama gökten bir mızrak indi ve Eva 03’ün cennet kapısı “kara delik” ile bağlantısını kesti bu kesen kişi ise.

Kaworu Nagisa yani 13. melektir ve Shinji’nin aşık olduğu tek kişidir.

“İnsan soruyor, yıkık Shinji aşık ola ola en büyük düşmanın olan bir meleğe mi aşık oldun.”

Kendisi anime’nin 24. bölümünde ilk olarak gözükmüştür ve aynı bölümde Shinji tarafından Nerv merkezini yok etmemesi için öldürülmüştür.

Önerilen: Bokutachi wa Benkyou ga Dekinai Anime İncelemesi

Kendisi 2.0 filminin sonunda cennetin kapılarını kapatmak için meleklerin üretildiği aydan gelmiştir.

Ayda nasıl üretiliyor derseniz Lilith’in bedeni Nerv merkezinde Evangelion birimi üretmek için tutulduğu dan ayda da Lilith’in bedeninin bir kopyası bulunuyor. 

Kopyası nasıl oluştu derseniz, bir gün Nerv’e yine bir melek saldırı gerçekleşir ama bu melek atmosferin dışındadır, Evangelion birimleri kabloya bağlı oldukları için meleğe erişemezler ve çözüm olarak Lilith’in göğsünde bulunan Longinus mızrağını fırlatırlar melek yok edilir.

Ama Longinus mızrağı ayda kalmıştır ve bu mızrak aslında yaşam meyvesidir Kaworu ise bu mızrak ile Lilith’in bir kopyasını yaratır ve orada kendisine yedek bedenler üretir, bu yüzden Evangelion 3.0’da Kaworu öldüğü zaman geri geleceğini söylemiştir.

2.0 filminin üzerinden yıllar geçmiştir 10 yıl ya da çok daha fazla bir süre tahmince, çünkü animede ve filmlerde Shinji’nin arkadaşı olan Toji Suzuhara'nın daha yeni doğmuş kardeşi Shinji'nin fiziksel yaşına gelmiştir ve Misato Katsuragi tarafından kurulan Wille adındaki askerî örtün tek amacı Nerv’ü yok etmektir.

Film dediğim gibi Evangelion 2.0 filminden yıllar sonrasını konu alıyor, Shinji’nin yarattığı kara delik yüzünden dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğu animede olan Second İmpact’ta olduğu gibi yok olmuştur ama Second İmpact'ın ikinci yarısı Kaworu tarafından yarıda kesildiği insanlık hâlâ hayattadır.

Yani aslında insanlığı en büyük düşmanı olan bir melek kurtarmıştır, 3.0 filminde Kaworu’nun Shinji’ye olanları Kaworu’nun ağzından anlatacağım şimdi.

Önerilen: Watashi ga Motete Dousunda Anime İncelemesi

Kaworu: Üçüncü darbe’nin oluşmasına sen ve birim 01 birlikte sebep oldunuz.

Shinji: Şehirdeki herkese ne oldu ?

Kaworu:Toplu yokoluşlar bu gezegen için alışılmadık bir olay değil.

Aksine, bu da evrimin bir parçası.

Hayata daima kendini dünyaya adapte edebilmek için değiştirir.

Buna karşın, Lilin kendi yerine dünyayı değiştirmeyi seçti ve bu yüzden kendini yapay olarak geliştirme ritüelleri gerçekleştirdi.

Bilginin meyvesi ile kutsanmış yeni yaşam formları oluşturabilmek için eski türlerini feda etti.

Tüm bu yokolma eylemleri zamanın başlangıcından beri tekrarlanıp durur.

Nerv ise buna İnsanlığı Yükseltme Projesi diyor.

Shinji:Nerv’mü bunu yapıyor, babam ne yaptı ?

Kaworu: İkari Shinji, Eva birim 01 uyandı ve GUF kapılarını açarak üçüncü darbeyi tetikledi.

Lilin buna Yakın Üçüncü Darbe diyor.

Buna sen sebep oldun.

Shinji:Hayır, ben sadece Ayanami'yi kurtarmak istedim !

Kaworu: Belki de.

Ama sonuç olarak sebebi buydu.

Shinji:Hayır, bu doğru olamaz, bu benim için çok fazla, yapabileceğim hiçbir şey yok.

Kaworu: Bu doğru, tıpkı geçmişte yaptıklarını değiştiremeyeceğin gibi.

Bunlar bilmek istediğin gerçekti.

Sonuç olarak Lilin seni günahlarından ötürü cezalandırdı.

Boğazındaki bomba başka ne olabilirdi ?

Shinji: Günahlarım mı ! Ben hiç bir şey yapmadım !

Bunun benimle ilgisi yok !

Kaworu:Bunu reddedebilirsin ama insanlık farklı düşünüyor.

Ama her şekilde, bu affedilemez bir günah.

Ama daima bir umut vardır.

Koşullar ne olursa olsun.

Önerilen: Genshin Impact Hakkında 10 İlginç Bilgi

Cevapsız Sorular ve Eleştiri:


Filmde Shinji bu günahlarından arınmak için tekrardan Evangelion pilotu olur ama Evangelion birim 01 bilinmeyen bir sebepten hiç görünmedi ve birim 13’ü yarattılar.

Kaworu, Shinj’nin pilot olması için boynundaki bombayı çıkarır ve kendisine takar, yani Shinji’nin cezasını kendisi çeker, ardından Shinji Kaworu ile 2 pilot gerektiren Evangelion birim 13 binerler Ayanami'nin kolonlarından bir tanesi ile  dünyanı merkezine gönderilirler.

Tabii Eva 13 aktif olduğu anda Wille’nin bundan haberi olur. Asuka, Mari ve Misato hemen yola çıkar.

Dünya’nın merkezinde Lilith’nin cesedi vardır ve Kaworu’nun aydan birlikte geldiği Eva 06’nın Lilith için kurban edildiğini görürüz.

Lilith’in üzerinde daha öncesinde hata yaparak “kopya” diye bahsettiğim, Longinus ve Cassius mızrakları ile kurban edilmiştir.

“Bu mızraklardan bir tanesi dünyanın merkezinde bulunan Lilith’in göğsünden alınmıştır

Bu birimin 2 kullanıcı için tasarlanmıştır, sebebi ise mızrakların çıkarılması için iki tane ruh gerektirmesidir.

Kaworu ve Shinji dünyayı düzeltmek için mızraklara giderler ama Wille olduğundan dolayı Asuka ve Mari çoktan yetişmiştir.

Ve merak ediyorum, neden iki tane Longinus mızrağı var ?

Benim anlamadığım şey şu, dünyada şu anda Longinus mızrağı ve kaworu’nun getirdiği cassius mızrağı var ama burada Cassius mızrağı nerede ?

Ya da ikinci Longinus mızrağı nerden çıktı ?

Evangelion 3.0+1.0 filminin son fragmanında Eva birim 13 ve Eva birim 01’in mızraklarla dövüştüğünü gördük !

"Fragman''nın 1:11 saniye olduğu bölümde gözüküyor."

Eva 13’ün elinde olan Longinus Eva 01’in elinde olan Cassius cidden anlamıyorum, bakın anladığım kadarıyla 3.0+1.0’da zamanda yolculuk olacak yada farklı bir evrene gidilecek.

Neden Cassius mızrağını burada Kaworu’mu Eva 01’in Shinji'sine verdi ?

Eva 13 nasıl buraya geldi ? Zamanda yolculuk mu yapıldı ?

Paralel bir evrene mi gidildi ?

Hiçbir şey açıklanmıyor, manga da zaten End of Evangelion filminin iyi sonlu hali ile bitti, ne olacak hiçbir fikrim yok ama bu film serisinin çorba olduğu belli.

Bu filmlerde benim cidden nefret ettiğim ve her gördüğümde sinir krizi geçirdiğim bir olan var.

Bu olay film bittikten sonra after credits sahnesinde gelecek film görüntüler gösteriyor.

Bakın görüntü göstermesi çok iyi bir şey, en azından ne izleyeceğimizi anlarız ama hiçbir filmde bakın, hiçbir filmde after creditsler den bir sahne görmedik, asıl sıkıntı bu da değil after creditste gördüğümüz sahnelerin sonrası var filmlerde!

Önerilen: Dororo Anime İncelemesi

Ben bir şey mi kaçırdım bilmem ama ilk olarak after credits de filmden sahne olmaz ve filmlerde neler olacağı gösterilir ama filmlerde after creditste olan sahnelerin hiçbiri yok.

Evangelion seni anlamak güç bir olay ama saçmalamanın da bir sınırı var, altyapısız görüntüleri filmlere koymak nedir ya ?

After credits leri açıklamayacağım, kendiniz izleyip görün derim ama sahne kesimi var ise deli dehşet şeyler kaybetmişiz diyorum sadece.

Ben bir şeyi çok ama çok fazla merak ediyorum, siz neden bu filmleri Amazon Prime video yada Netflix gibi platformlara satmıyorsunuz, sizde biliyorsunuz ki bu korona virüsü yüzünden kimse sinemaya gidemeyecek ve bu virüsün ne kadar süreceği aşının iyileştirme oranına bağlı.

Önerilen: Godfather Bilgi Testi!

Siz kendinizi çok mu akıllı sanıyorsunuz da son film bu kadar ertelendikten sonra eski filmlerin izlenme sayısına yaklaşabilecek ve iyi bir gelir elde edilecek.

Hiçbir şekilde hedeflediğiniz geliri elde edemeyeceksiniz çünkü insanları bıktırdınız.

Umarım artık çıkar ve beklentileri karşılar, yoksa animede olan kriz tekrar çıkacak.

Ardından bu krizin ardından End of Evangelion adında bir film çıktı ama hayranların daha da fazla kafası karıştı, umarım böyle bir kriz çıkaracak kadar anlaşılmaz bir film yapmazlar.

Bu anlaşılmazlığı ben yaşamadım, End of Evangelion çok hoşuma gitti benim çünkü anime de kendi yarattığı dini ve tanrıyı işliyordu, benim epey hoşuma gitti bu film.

Dediğim gibi bu film çıkacaksa 2 tane şart altında çıkmalı.

  1.  Film herkesin anlayacağı sade bir anlatım içermeli ama bu sade anlatım yüzünden gerizekalıya anlatmaya çalışır gibi her şeyi seyircinin gözüne sokmamalı.
  2.  Artık Evangelion bitmeli, artık sadece beklenen bir film serisi ya da anime olmaktan çıkıp tamamlanmış ve ardında hiçbir soru işareti bırakmaması lazım.

Bunu yapmaları içinde benim tahminim olarak 2.0 ve 3.0 filminde açtıkları GUF kapısını kullanarak End of Evangelion evreninde bir şeyleri değiştirmeli.

Çünkü anlattığım üzere Rebuild of Evangelion, End of Evangelion yüzünden çıkan film dörtmesidir.

Artık tek yapmamız gereken şey beklemek.

“Evangelion animesi ve End of Evangelion hakkında bir yazım da var ama o yazıyı şu ana kadar hiç editlemedim. Bu yüzden berbat bir anlatım ile bunu internete sunmak kötü bir fikir”

Umarım yazım hoşunuza gitmiştir, okuduğunuz için teşekkürler.


OKUMAYA DEVAM ET

Hangi Jujutsu Kaisen Karakterisin? Kişilik Testi!