Beyninizi Yakacak 12 Psikolojik Anime Önerisi!

Çoğu animecinin sıradan animelerden sıkılıp biraz beyinlerini yakacak, onları ikilemlerle ve kafa karışıklıklarıyla baş başa bırakacak animeler aradığına eminim. İşte bunun için sizlere Psikolojik türde anime önerileri ile ilgili bu makaleyi hazırladık.

Beyninizi Yakacak 12 Psikolojik Anime Önerisi!

Not: Sıralama yoktur.


1-Neon Genesis Evangelion


Neon Genesis Evangelion sadece bu listedeki diğer animelerin çoğuna ilham vermek ve etkilemekle kalmadı, aynı zamanda tüm zamanların en iyi animelerinden biri olarak da kabul edilir. Evangelion, labirent gibi yapısı ve daha birçok unsuruyla tüm anime boyunca sizi ikilemde ve tahmin edemezlikte bırakacak harika bir psikolojik anime!


2-Serial Experiments Lain


Tüm zamanların görsel olarak en deneysel ve anlatı açısından en zor animelerinden biri olarak karşımıza gelen Serial Experiments Lain , hikâyeyi ve felsefesini tam olarak anlamak için ikinci kez izlemeye ihtiyaç duyabilecek ustaca hazırlanmış ve karmaşık bir hikâyeye sahiptir.  Genellikle Evangelion gibi bir animenin daha derin bir türü olarak anılan Lain, piyasaya sürülmeden önce veya sonra başka hiçbir anime ile eşleşemeyen psikolojikliğiyle bizlere zorlu bir yolculuk sunuyor.


3-Monster


Bir izleyici olarak, her zaman yazarın işini hafife alırız. Her şeyi mükemmel ve detaylı bir şekilde yazmalarını bekliyoruz. Monster ise bu arzumuzu, bulunması nadir olan bir ihtişamla bizlere sunar.

Önerilen: Eğlenirken Öğreten 10 Güzel Anime Önerisi

4-Perfect Blue


Bu anime, fantezi ile gerçeklik arasında çarpık bir çizgi oluşturarak izleyicilerin hangisinin hangisi olduğunu anlamamasına neden oluyor.


5-Mousou Dairinin (Paranoia Agent)


Paranoia Agent , psikolojik bir gerilim filminin arkasına gizlenmiş sosyal bir yorum gibidir. Bu anime, ağır depresyon, yabancılaşma ve yanlış kurtuluş çabaları temalarını ustalıkla ele alıyor. Bu animedeki karakterler yaşam tarzımızın bir eleştirisi olan çeşitli ahlaki ikilemlerle karşı karşıyadır.


6-Paprika


Paprika , Satoshi Kon'un son uzun metrajlı projesiydi ve tartışmasız en zor projesi de oldu. Fantastik tema keşfine ve felsefi açıdan karmaşık bir anlatı yapısına sahip görsel bir şölen. Paprika , Christopher Nolan'ın 2010 Oscar adayı Inception'a da ilham vermiştir.

Önerilen: Sevgililer Gününde İzlenebilecek 10 Romantik Anime Önerisi!

7-Ergo Proxy


Ergo Proxy , insanlığın derinliğini ve hayatta kalma çabalarını araştıran harika bir animedir. Fütürist bir dünyada geçen Ergo Proxy , daha önce hiç kimsenin sahip olmadığı kadar sayısız kez gördüğümüz distopik bir ortamı oldukça güzel ele almış. Koyu renkli atmosferini, karmaşık olay örgüsüne eşlik edecek fantastik müziklerle harmanlıyor. Ergo Proxy , felsefi mesajlarını izleyicilere gerçekten benzersiz bir şekilde aktaran mükemmel bir yapıt olmuş.


8-Ghost in The Shell


Ghost in The Shell , anime tarihindeki çok özel bir başarıdır.


9-Shoujo Kakumei Utena (Revolutionary Girl Utena)


Devrimci Kız Utena , yüzeysel olarak çok sıradan bir anime. Dışarıdan bakıldığında, bu animenin doğru yorumlanmaması yanlış anlamalara yol açabilir. Sırf sihirli bir kız animesi gibi görünmesi, sadece o kadarcık olduğu anlamına gelmez. Büyülü veya fantastik unsurlar, olayı daha da ileriye taşımak için sadece bir hile veya bir araç. Anime sanatsal yönü olan düşündürücü bir yapıt olmasıyla listemize girdi.

Önerilen: Kesinlikle İzlenmesi Gereken 7 Komedi Animesi Önerisi!

10-Yojouhan Shinwa Taikei (The Tatami Galaxy)


Tatami Galaksisi'nin anlatı yapısı animenin en karmaşık kısmı. En azından animenin sonunu anlamak çok daha kolay, ancak animenin nasıl ortaya çıktığı asıl karmaşık kısım. Çok ayrıntılı bir anlatı yapısına sahip çok iyi düşünülmüş labirentimsi bir olay örgüsüne sahiptir. Her sahne mükemmel bir şekilde yapılmış ve her küçük detayın bu animenin çarpık anlatımında oynayacağı bir rolü var. Bu anime, neredeyse gerçeküstü bir deneyim yaratmak için çok sayıda saçma görüntü ve gerçek hayattan çekimler de kullanmış.


11-Boogiepop wa Warawanai (Boogiepop Phantom)


Boogiepop Phantom izlemesi ürkütücü olan bir animedir ve bu anime'nin karmaşık konusu bu ürkütücülüğü hafifletmeye yardımcı olmuyor. Animenin gerçeküstü ve solgun teması birçok insan için hoş olmayabilir.


12-Texhnolyze


Texhnolyze, insanların nihilist arzularına dayanan bir anime. İnsan evriminin durduğu ve hayatta kalmak için gerekli kaynakların tükendiği bir kıyamet dünyasında geçiyor. Texhnolyze , izleyiciyi pek önemsemeyen izlemesi ve takip etmesi zor bir anime. Bu anime, izleyicilerine olay örgüsünün her küçük ayrıntısını göze sokmuyor ve bir yeri kaçırırsanız olaydan kopabilme ihtimaliniz de var.


OKUMAYA DEVAM ET

2020 Yılının Gözden Kaçırdığınız En İyi 4 Romantizm Anime Önerisi!