Yu-Gi-Oh İzleme Sırası ve Serilerin İncelemesi

20-25 Yaş Arasındaki Neredeyse Her Kişide Çocukken Kartları Bulunan Yu-Gi-Oh Serisini İzlemek İsteyen, Merak Eden Herkes Hemen Buraya Gelsin!!!! Yu-Gi-Oh Serileri Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Hemen Okumaya Başlayın!!!

Yu-Gi-Oh İzleme Sırası ve Serilerin İncelemesi

İlkokulda izlediğim en kral animelerden birisi olan Yu-Gi-Oh serisi  Kazuki Takahashi tarafından yaratılan bir manga serisidir. Bu seri 6 manga serisi, 6 anime dizisi ve 3 filmden oluşmaktadır. Yu-Gi-Oh resmî oyun kartları ilk olarak 1998 yılında Japonya'da satışa sunulmuştur. Ardından Konami firması tarafından oyun kartları satışa çıkarılmış, yıllar sonra ilk oyunu çıkmıştır. Ardından 17 Kasım 2017 yılında Yu-Gi-Oh Duel Links oyunu piyasaya sürülmüştür. Steam'de ücretsiz bir şekilde oynayabilirsiniz.


Animemizin konusu:


İlk seri yani Yu-Gi-Oh!(2000-2004) liseli Yugi Mutou adındaki bir çocuk bir milenyum eşyasını parça parça toplamasıyla başlar serimiz. Milenyum parçalarını birleştirince, kolyenin içinden  kadim firavununun ruhu çıkar ve yaşayacakları maceralar başlar. Toplam 7 milenyum parçası bulunmaktadır ve her birinin ayrı özel güçleri vardır ancak hepsinin tek bir ortak gücü vardır, o da gölge oyunu yaratabilmektir. Gölge oyunları ortaya kartların konulduğu bir oyun değil, ortaya ruhlarının konulduğu ölüm kalım savaşıdır. Ana karakterimiz Yugi Mutou kadim firavunla vücudunu paylaşır ve maceralara atılır. 244 bölümden oluşmaktadır.

 İlk seri her şeyin başlangıcıdır. Ayrıca bu seri ilk nesildir, yani sonraki serilerde ki kişiler genel olarak ilk nesildeki Yugi Mutou'yu örnekleri olarak görmüşlerdir. Yu-Gi-Oh'un ilk serisini merakla ve heyecanla izleyerek bitirmiştim. Unutmayınız ki Yu-Gi-Oh serisi çocuklar için olan bir seridir. Yani kan, vahşet, katliam gibi şeyler kesinlikle beklememelisiniz. Şahsen izlerken ilkokuldaydım ve benim için ilgi çekiciydi. O zamanlar izlememiş olsam şu anda da çerezlik olarak izleyip bitirebileceğim bir seridir. Ancak diğer serileri için tamamen aynı şeyleri söyleyebileceğimi sanmıyorum. Diğer serilerin hepsini izlememiş olmama rağmen kısa bir bakış atmışlığım vardır ve asıl Yu-Gi-Oh serisinden nasıl böyle bir düşüş yaşadıklarına şok ile bakıyorum. En azından benim için büyük bir düşüş. Gerçi her zaman her dizinin, animenin ilk serisi veya ilk sezonu en güzelidir.

Şimdi Gelelim diğer Yu-Gi-Oh başlığı altındaki serilere.


1-Yu-Gi-Oh! GX (2004-2008) 


Animenin 2.serisidir. Yugi Mutou efsanesinin ardından 10 yıl geçmiştir ve Düello Akademisi adında bir okul açılmıştır. Ana karakterimiz Judai Yuuki, Yugi Mutou'nun çok büyük bir fanıdır. İlk bölümde Yugi Mutou ile karşılaşır ve Yugi Mutou ona Kanatlı Kuriboh kartını vererek ayrılır. Ardından Judai Yuuki Düello Akademisine kabul edilir ve hikâyemiz başlar. Kanatlı Kuriboh ve diğer kartların ruhları ile maceraya atılır. İzlediğim bir diğer Yu-Gi-Oh serisidir. İzlerken hoşuma gitmişti ancak fansublar 67. bölümde bırakmışlar (en azından benim gördüğüm kadarıyla öyle). O yüzden her sitede 67. bölümden sonra eski bir televizyon kanalının seslendirmeli hali yayımlanmaktadır. Seri 180 bölümden oluşmaktadır. Seslendirmesi pek hoşuma gitmemiş olsa da birazcık acı çekerek bitirmiştim. İzlenebilir bir yan seri.


2-Yu-Gi-Oh! 5D's (2008-2011)


Yugi Mutou’nun maceralarından çok uzun yıllar sonra geçen hikâyedir. Zenginle fakirin arasında uçurumları kapatmanın neredeyse mümkün olmadığı yeni şehir düzeninde yaşayan Neo Domino’luların eğlence için gözdesi ise eski Duel Monsters kart oyunlarının zamana uydurulmuş formu olan yeni ve vahşi Riding Duels’dır bir nevi sahte Duel Monsters. Asi Yusei Fudou ise kendi kurallarını koymayı tercih eden bir gençtir.(Seni ergen seniii. ) Dünya şampiyonu Jack Atlas ile bir şekilde arkadaş olan Yusei Fudou klasik Yu-Gi-Oh serilerindeki gibi dünyayı kötülüklerden korumak için mücadele eder. Bu serinin en önemli kısmı Tuner canavarlarının ilk kez ortaya çıkmasıdır. Tuner canavarları özel olarak davet edilmek istiyorsa  eski serilerdeki gibi fusion ile veya belli sayıdaki kartları feda ederek değil, davet edilmek istenen kartın yıldız sayısına eş değer yıldız sayısına sahip kartları feda etmeniz gerekmektedir(hatam varsa lütfen düzeltin hatırladığım kadarıyla böyleydi). Bu seriyi tam olarak izlememiş olmama rağmen Tuner canavarları bakımından çok hoşuma gitmişti. 154 bölümden oluşmaktadır.


3-Yu-Gi-Oh! Zexal (2011-2014)


Yu-Gi-Oh ismi altında yayımlanan 4. seridir. Yuma Tsukumo amatör bir düellocu olmasına rağmen Duel Monster şampiyonu olmaya çalışan bir gençtir. Bir gün, bir düellonun ortasında Astral adlı gizemli bir ruh çıkar ve kazanmasına yardım eder ve böylece maceralar başlar. Astral Yuma Tsukumo'ya 99 Xyz Canavar kartına dönüştürülen anılarını aradığını anlatır ve böylece ortak olurlar. Böylece 99 kartı aramaya başlarlar. Henüz izlemediğim için tam olarak konuya hâkim değilim. Lütfen bilgisizliğimi mazur görün :). Yu-Gi-Oh Zexal 147 bölümden oluşmaktadır.


4-Yu-Gi-Oh! Arc-V (2014-2018)


Bu seride Pendulum canavarları ve pendulum kartı bölgelerini ilk kez görmekteyiz. Ana karakter Yuya Sakaki mutlu olmaya kendine zorlayarak gerçeklerden kaçmaya çalışan biridir. Yuya, bir hazırlık okulunda öğrencidir. Çocuklar yıldız düzeyinde Pro Düellocuları severler ve Yuya'nın katıldığı You Show Duel School ve bu tür okulların en büyüğü Leo Institute of Dueling (LID) dahil olmak üzere çeşitli büyük ve küçük okullarda Çağırma ve Düello stillerini öğrenirler . Yuya bir gün Pro Duel dünyasının o anki şampiyonuyla bir gösteri maçında mücadele eder. Düello sırasında Yuya'nın kolyesi parlamaya başlar ve ona daha önce hiç görülmemiş Pendulum Çağırma adı verilen bir Çağırma türüne erişim sağlar. Tabii bu olaylar yaşanırken karanlık güçlerde götleri üzerlerinde durmazlar (detayla bir bilgiye sahip olmadığım için uzun uzun anlatamayacağım). Gösteri maçlarından sonra Yuya ve arkadaşları kendilerini şehirdeki ve ötesindeki büyük Düello okullarını çevreleyen sürekli büyüyen bir gizemin içinde buldular.


5-Yu-Gi-Oh! Vrains (2017-2019)


Altıncı seri olan Vrains, bir lise öğrencisi ve göze çarpmayı sevmeyen bir hacker olan Yusaku Fujiki'ye odaklanıyor. Diğer serilerden farklı olarak Vrains serisi devasa bir Sanal Gerçeklik Ağının kurulduğu bir dünyaya dayanıyor. Ağ Sisteminin içine inşa edilen LINK VRAINS'i kullanarak, Düellocuların görünüşlerini gerçek hayattaki kimliklerinden ayrı olarak değiştirdikleri bir yeri ortaya çıkarıyor ve bu VR Uzayda insanlar, Duel'in son yolu konusunda heyecanlıdırlar. Klasik olarak tabii ki hacker grupları da ortaya çıkar bunlar birisi olan  Hanoi Şövalyeleri'nin amaçları, Ağın derinliklerinde bir yerde var olan Siber olarak bilinen AI Dünyasını yok etmektir. Hanoi Şövalyelerinin peşine düşen birisi vardır. Bu kişi ise öğrencisi olan Yasuku Fujiki'dir. Seri 120 bölümden oluşmaktadır.

OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM <3 İZLEYECEKLER İÇİN İYİ İZLEMELER :)