Her Şeyi Kapsayan Yer: Cepkolik

Her Şeyi Kapsayan Yer: Cepkolik

Her Şeyi Kapsayan Yer: Cepkolik

Malum, Günümüz bilgi dünyası. Dünyanın en büyük şirketleri ve dünyanın en büyük ülkeleri bir bilgi üretme ve derleme çabasına girdi. Facebook, Instagram gibi inanılmaz büyük içerik üreticileri de var. Adını hiç duymadıklarımız da var. Bu içerik üreticilerin hepsi belli bir noktada diğerlerinden özelleştiği için öne çıkmaktadır. Örneğin Instagram resim verileri Youtube ise Video verilerini topluyor.

Her içerik üreticisinin kabul edeceği üzere her zaman bilginin en kalitelisi çoğunluğu yazılardan, tablolardan ve resimlerden oluşan makalelerdir. Çünkü yazılar bizim düşüncelerimizi birbirimize aktarmamızın en kolay yoludur. Bu noktada bile büyük karmaşalar çıkmaktadır. Mesela Wikipedia gibi bilginin en doğalının bulunduğu ama tamamen sıkıcı şekilde yayınlandığı yerler var.

Büyük bilgi kaynaklarının en büyük sorunu bir veriyi size sunarken üzerinde özenilmemiş ya da resmi olmasıdır. Film Önerileri gibi bir başlığı Cepkolik gibi bilgi kaynaklarından bulabilirsiniz. Çünkü Wiki aşırı resmi ve Insta aşırı gayri resmi kalıyor.

Her şeyi kapsayan bir içerik ortamına ihtiyacımız vardı. Hem eğlenceli hem bilgi dolu hem de basit sorulara güzel cevaplar veren kaynakları arıyorduk ve aradığımızı bulduk.

Cepkolik de bilgi de bulabilirsiniz eğlenceli listeler de hatta Grup İsimleri gibi başka hiçbir yerde denk gelemeyeceğiniz listeler dahi bulabilirsiniz. Üzerinde uğraşılmış düşünülmüş içeriklerin yanı sıra listeler de tam istediğimiz gibi hazır ve hızlı bir formatta karşımıza sunulmaktadır.

İncelemeler, Haberler, İpuçları gibi pek çok eğlenceli içeriğin yanı sıra telefon karşılaştırmaları ve teknik dokümanlarını bile bulabileceğiniz dev bir arşivdir. Huawei, Oppo, Apple ya da hangi telefonu istiyorsanız teknik detaylarına bakabilir ve birebirleri ile kıyaslayabilirsiniz.

Her şeyin bittiğini sandığınız bir noktada isminde ki cepkolik illüzyonunun cep telefonunu kast etmediğini cepteki bir dünyayı kast ettiğini anlıyorsunuz çünkü içerikleri arabaları, kapsamlı sözlükleri ve haberleri dahi kapsıyor.

Bu kadar harika bilgi, liste, haber ve ilginç şey varken incelememde en çok ilgimi çeken başlıklardan birisi de Saatlerin Anlamları başlıklı içerik oldu. Gerçekten böyle bir başlığa kaç yerde denk gelebilirsiniz ki?

Bu geniş yelpaze ve bir yandan oluşturdukları yeni ve harika içeriklerin bize verdiği en anlamlı mesaj “daha başındayız” olmaktadır. Anlaşılan o ki daha çok şey planlanıyor ve hayata geçirmek için yeterli kullanıcı desteğine ihtiyaçları var. Aslında bu durum tüm içerik üreticileri için geçerlidir. Kullanıcının sadece bakması ve gezinmesi gibi naif şeyler içerik üreticilerine harika bir destek verebiliyor.

Malum, bilgi ve veri dünyasında yaşıyoruz. Daha büyük veri yaratma çabasına girişmiş kapitalist şirketler sırf daha çok olsun diye kalitesiz ve özenilmemiş bilgi öbeklerini bize sunuyor. Genellikle kullanıcılar da bunu fark etmeden kullanmak zorunda kalıyor. Bilgi ve bilgililerin dünnyasında her şeyden bir şey bulunan cepkolik’e sizi de bekliyoruz.